Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Gdzie na święta? Z Kolejami Dolnośląskimi do Skalnego Miasta

Od Wielkiej Soboty (16 kwietnia br.) wracają sezonowe pociągi Kolei Dolnośląskich do czeskiego Adršpachu. W malowniczą podróż będzie można udać się, aż do jesieni. To nie jedyny południowy kierunek, którym KD zachęcają turystów.

Pociągi do czeskiego Adršpachu będą odjeżdżać z Wrocławia Głównego w każdy weekend. (fot. Koleje Dolnośląskie)
Pociągi do czeskiego Adršpachu będą odjeżdżać z Wrocławia Głównego w każdy weekend. (fot. Koleje Dolnośląskie)

Park Krajobrazowy Adršpach zwany Skalnym Miastem położony jest w Górach Stołowych i znajduje się zaledwie kilka kilometrów od polsko-czeskiej granicy. Pierwsze pociągi Kolei Dolnośląskich wyjechały na tę trasę w 2018 roku, a pilotażowy projekt tak spodobał się mieszkańcom województwa, że sezonowe połączenia stały się obowiązkowym punktem letniego rozkładu jazdy. Co roku pociągi Kolei Dolnośląskich inaugurują sezon na tej trasie w kwietniu.

O wcześniejszym uruchomieniu połączenia powiedział Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich:

– W tym roku wracamy na dobre tory szybciej, umożliwiając przejazd do malowniczych terenów w Czechach już w czasie świąt Wielkanocnych. Dla wielu osób może być to ciekawa alternatywa na spędzenie czasu z bliskimi w towarzystwie natury.

 

Co dokładnie oferuje ta atrakcja?

Skalne Miasto to bez wątpienia jedna z bardziej rozpoznawalnych atrakcji naszych czeskich sąsiadów, którą warto zobaczyć chociaż raz w życiu. Co roku miejsce to odwiedzają tysiące turystów, a spora ich część pochodzi z Polski. To świetny kierunek zarówno dla górskich amatorów, jak i pasjonatów sportów ekstremalnych. Ci, korzystając z rozbudowanych terenów wspinaczkowych, mogą eksplorować nieznane im rejony. Rodziny z dziećmi mogą natomiast udać się na spacer zielonym szlakiem pełnym skalnych przewężeń i skał o niepowtarzalnych kształtach, a koniec wycieczki zakończyć rejsem tratwą po sztucznym jeziorze u podnóża Skalnego Miasta.