Raport z Polski Wydarzenia

Gdzie spoczywają ludzie kolei? Pokaże to aplikacja mobilna

Fundacja Grupy PKP przedstawiła nową, bezpłatną aplikację mobilną, która uatrakcyjni spacery po Starych Powązkach. Wspólnie z Fundacją Stare Powązki stworzyła ścieżkę historyczną „Ludzie kolei żelaznych spoczywających na Starych Powązkach”.

Stare Powązki (fot. By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39289237)
Stare Powązki (fot. By Adrian Grycuk – Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39289237)

Cmentarz Stare Powązki to pomnik historii o unikatowej wartości edukacyjnej i artystycznej. Częścią tego pomnika są przedstawiciele kolei, którzy spoczywają na tej wyjątkowej nekropolii. Poprzez wkład w budowę i rozwój pierwszych linii kolejowych, na trwałe zapisali się na dziejowych kartach naszego kraju. Dzięki aplikacji mobilnej i ścieżce tematycznej opracowanej przez Fundację Grupy PKP i Fundację „Stare Powązki” mamy niepowtarzalną okazję, by w atrakcyjny sposób poznać ich życiorysy, a także historię polskiej kolei.

– Włączenie się Fundacji Grupy PKP w powstanie aplikacji „Stare Powązki” doskonale wpisuje się w podejmowane przez nas inicjatywy. W ten sposób spajamy nowoczesność z historią. Idąc wraz z duchem czasu, nie zapominamy o dorobku ludzi, którzy zajmują miejsce w panteonie wybitnych postaci polskiej kolei – zaznacza Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

 

Niewątpliwie dodatkowym walorem fundacyjnej ścieżki historycznej jest także jej funkcja edukacyjna. Trasa może bowiem stanowić gotowy scenariusz lekcyjny o narodzinach i rozwoju kolei w naszym kraju oraz o ludziach, którzy mają niepodważalny wkład w budowę pierwszych dróg żelaznych. Propozycje przeprowadzenia lekcji na Starych Powązkach z wykorzystaniem aplikacji znajdują się w opracowanym przez twórców oprogramowania podręczniku metodycznym dla nauczycieli.

Coś więcej niż mobilny przewodnik

Aplikacja, przygotowana przez Fundację „Stare Powązki”, posiada funkcje geolokalizacyjne. Dzięki temu pełni rolę przewodnika po warszawskiej nekropolii, ułatwia odnajdywanie grobów i sprawia, że spacer po Starych Powązkach zamienia się w historyczną wyprawę z zaskakującymi informacjami, niepowtarzalnymi postaciami i dziejowymi ciekawostkami.