Tramwaje

„Głos starówki” upamiętniony w toruńskich autobusach i tramwajach

Andrzej Langer, zmarły w 2022 r. legendarny toruński „głos starówki”, zostanie upamiętniony. Ten charakterystyczny donośny, lekko chrypiący głos, od 14 kwietnia będzie można usłyszeć w komunikacji miejskiej.

Głos zmarłego rok temu mieszkańca Torunia usłyszeć będzie można od piątku w tramwajach i autobusach miejskiego przewoźnika (Fot. MZK Toruń)
Głos zmarłego rok temu mieszkańca Torunia usłyszeć będzie można od piątku w tramwajach i autobusach miejskiego przewoźnika (Fot. MZK Toruń)

Głos Andrzeja Langera zapowiadać będzie przystanek „Plac Świętej Katarzyny”. MZK Toruń zaplanowało uruchomienie komunikatu od piątku 14 kwietnia. Tego dnia, w tramwaju linii nr 1 piosenką i słowem Langera wspominać będzie toruński bard Jacek Beszczyński.

Każdy, kto spacerował ulicami starego miasta w ostatnich latach, słyszał z daleka donośny, lekko chrypiący głos, zachwalający m.in. lokale gastronomiczne, atrakcje turystyczne i sklepy. Właściciel tego głosu, pan Andrzej Langer był żołnierzem zawodowym, specjalizował się w pomiarach skażenia promieniotwórczego. Po przejściu na emeryturę nie chciał siedzieć z założonymi rękami w domu, dlatego szukał dorywczych zajęć. Najpierw po prostu roznosił ulotki, potem jednak zaczął również głosem zachęcać do korzystania z usług – i to wyróżniło go spośród innych ulotkarzy oraz przyniosło mu rozpoznawalność. Sam układał rymowanki lub chwytliwe hasła i prezentował je z nienaganną dykcją, przez wiele godzin spacerując wzdłuż starówki w tę i z powrotem. W ten sposób stał się jej integralną częścią.

Kiedy 22 sierpnia 2022 r. w wieku 69 lat Andrzej Langer zmarł nagle, torunianie odczuli, że na Szerokiej zrobiło się pusto i cicho. Szybko więc pojawiła się inicjatywa, by w jakiś sposób upamiętnić tę niezwykłą postać. Pracownicy Toruńskiej Agendy Kulturalnej dotarli do nagrania, w którym Pan Andrzej czyta zapowiedź przystanku Plac Świętej Katarzyny. Zwrócili się do MZK z pytaniem, czy można by to nagranie wpleść w zapowiedzi w pojazdach, które zatrzymują się na tym przystanku. Po uzgodnieniu, że jest to technicznie możliwe, „głos starówki” rozbrzmiewać będzie w tramwajach i autobusach.

Po raz pierwszy pasażerowie komunikacji miejskiej usłyszą zapowiedź przystanku Plac Świętej Katarzyny głosem pana Andrzeja w piątek, 14 kwietnia. By jeszcze bardziej uhonorować torunianina z inicjatywy Urzędu Miasta Torunia w tramwaju linii nr 1 dedykowane Andrzejowi Langerowi piosenki zaśpiewa znany toruński bard Jacek Beszczyński, który będzie również wspominał tę niezwykłą postać. „Jedynka” z Jackiem Beszczyńskim na pokładzie ruszy z pętli Olimpijska o godz. 10.55 i pojedzie do pętli Uniwersytet, a następnie o godz. 11.48 ruszy z pętli Uniwersytet na Olimpijską.

Dodaj komentarz