global Tabor Wydarzenia

Głośny protest przewoźników towarowych w Berlinie [FILM]

Miał prawie 400 metrów, składał się z 20 lokomotyw i przez całe popołudnie dawał o sobie znać władzom Niemiec oraz mieszkańcom Berlina. Mowa o nietypowej akcji protestacyjnej członków Europejskiej Sieci Kolejowej, wymierzonej w rząd federalny. Przewoźnicy towarowi zarzucają brak wsparcia finansowego w czasie pandemii i faworyzowanie w tym zakresie rządowej spółki Deutsche Bahn.

Fot. Michał Ciechowski / Raport Kolejowy

Hasłem kampanii protestacyjnej było „Berlin, usłysz sygnał”. Pociąg składał się z lokomotywy głównej i 19 lokomotyw członków Europejskiej Sieci Kolei (NEE). Przez całą trasę przejazdu używał sygnałów dźwiękowych.

Prawie 400-metrowy protestacyjny Pociąg towarowy wyruszył o godzinie 11.20 z obrzeżach stolicy na specjalną wycieczkę „Berlin, usłysz sygnał!”. NEE wzywała niemiecki rząd do zapewnienia uczciwych warunków konkurencji i skutecznego wsparcia dla kolei towarowych w czasie pandemii.

– Domagamy się, aby rząd federalny zaprzestał wspierania tylko jednej spółki – DB Cargo – mówił Ludolf Kerkeling, dyrektor generalny Verband der Güterbahnen. – Wsparcie finansowe z publicznych pieniędzy tylko dla jednego przewoźnika jest niedozwolone i jasno o tym mówi unijne prawo konkurencji. Państwo, w dobie pandemii, czyli ogólnego kryzysu gospodarczego, powinno traktować wszystkie spółki towarowe według tych samych zasad. Jeżeli mówimy o uczciwej konkurencji, nie powinno być preferencyjnego traktowania kolei towarowych DB.