Wywiady

Gospodarka okrężna sposobem na oszczędność

RK: W jaki sposób wzmacniacie także swoje zobowiązania do walki ze zmianami klimatycznymi?

JŁ: Schneider Electric, walczy ze zmianami klimatycznymi przede wszystkim dostarczając swoim klientom rozwiązania, które sprzyjają budowaniu gospodarki niskoemisyjnej. Przy tym, Schneider Electric z kilkuset zakładami produkcyjnymi, zatrudniającym ponad 150 tys. ludzi na całym świecie, staje się także swego rodzaju przykładem jak duże, globalne firmy powinny działać na rzecz zrównoważonego rozwoju.
W związku ze szczytem klimatycznym COP24, który odbył się w grudniu zeszłego roku w Katowicach, wzmocniliśmy swoje zobowiązanie do walki ze zmianami klimatycznymi – do 2030 r. Schneider Electric stanie się firmą neutralną węglowo. Cel ten nie obejmuje tylko naszych zakładów, ale dotyczy całego ekosystemu przemysłowego, obejmującego zarówno dostawców, jak i klientów. Aby to osiągnąć skupiamy się na trzech podstawowych działaniach. Po pierwsze, będziemy szacować emisje węgla zaoszczędzone przez klientów dzięki rozwiązaniu EcoStruxure. Po drugie, przejdziemy na 100% odnawialnej energii elektrycznej, będziemy wykorzystywać opakowania w 100% nadające się do recyklingu lub wielokrotnego użytku oraz postawimy na odzysk 100% odpadów przemysłowych. Po trzecie, podwoimy wydajność energetyczną w stosunku do poziomu wyjściowego z 2005 roku.

RK: Ciekawym tematem wydaje się koncepcja gospodarki okrężnej. Panie Prezesie, na czym ona się opiera i czy widzi Pan szansę na jej wdrożenie?

JŁ: Temat gospodarki okrężnej wiąże się z kwestią zasobów naturalnych Ziemi. Należy uświadomić sobie, że na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość zasobów naturalnych. Chodzi o np. paliwa kopalne, lasy, wodę, surowce czy gleby. Nasza planeta jest w stanie odnawiać te zasoby, jednak od lat 70. ubiegłego wieku ludzkość co roku zużywa surowce w tempie szybszym niż czas potrzebny do ich odnowy. W 1987 roku Dzień Długu Ekologicznego (dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie zasoby przeznaczone na dany rok) wypadał 19 grudnia, jednak ta data nieustannie się przesuwa – w tym roku to już 1 sierpnia.
Sposobem na oszczędność zasobów naturalnych Ziemi jest właśnie koncepcja gospodarki okrężnej, która zakłada taki wybór składników i projektowanie produktów, który umożliwi powtórne ich wykorzystanie. Na pytanie czy widzę szansę na wdrożenie tej koncepcji w życie, muszę odpowiedzieć, że w Schneider Electric już ją rozwijamy. Schneider ecoDesign Way to metoda, która pozwala tworzyć produkty, które można łatwo naprawić, a także konserwować. Produkty stworzone zgodnie ze Schneider ecoDesign Way można także uzupełnić albo ponownie przetworzyć po zakończeniu cyklu życia. W Schneider Electric zobowiązaliśmy się także, aby do 2020 roku 75% naszych produktów posiadało znak Green Premium ecoLabel, który potwierdza, że produkt został wytworzony odpowiedzialnie i w zgodzie ze środowiskiem.

RK: W Schneider Electric wierzy się, że dostęp do energii należy do katalogu praw człowieka. Jak go jednak zagwarantować na satysfakcjonującym poziomie?

JŁ: Rzeczywiście, w Schneider Electric wierzymy, że dostęp do energii jest podstawowym prawem człowieka, a walka ze zmianami klimatycznymi nie będzie skuteczna bez uwzględnienia potrzeb 2,3 mld osób o słabym do niej dostępie. Właśnie dlatego aktywnie promujemy dostęp do energii zrównoważonej. W krajach rozwiniętych oznacza to walkę z ubóstwem energetycznym, a więc stanem, w którym osoba nie może ogrzać swojego domu po akceptowalnych kosztach.
Fundacja Schneider Electric, pod egidą Fundacji de France, wraz z organizacją społeczną na rzecz przedsiębiorczości Ashoka, realizuje swoje zobowiązanie do rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego w Europie, m.in. uruchamiając podczas COP24 nowy konkurs do składania projektów na 2019 r.
Ważną kwestią w kontekście dostępu do energii jest także zmiana klimatu – wiele osób zostało już zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu klęsk żywiołowych. Te sytuacje wymagają mobilnych, czystych, niezawodnych i niedrogich rozwiązań gwarantujących dostęp do energii. Na COP24 Schneider Electric uruchomił rozwiązanie Villaya Emergency, które ułatwi dostęp do energii w sytuacjach awaryjnych. To rozwiązanie, oparte na mikrosieci słonecznej jest gotowe do użycia w każdej sytuacji dzięki systemowi łączącemu technologie Schneider Electric i doświadczeniu innowacyjnych start-upów. Całe rozwiązanie jest umieszczane w standardowym opakowaniu, które umożliwia szybki i łatwy transport do dowolnego miejsca na świecie.

Dodaj komentarz