Wywiady

Gospodarka okrężna sposobem na oszczędność

Z Jackiem Łukaszewskim, Prezesem Middle Eastern Europe Cluster, Schneider Electric rozmawialiśmy o kolei, idei smart city oraz tym jak pozytywnie wpływać na zmiany klimatyczne i oszczędność energii.

Raport Kolejowy: Panie Prezesie, zacznijmy od pytania podstawowego. W jakich obszarach Schneider Electric wpływa na kolej?

Jacek Łukaszewski: Myśląc o branży kolejowej w kontekście rozwiązań Schneider Electric można zidentyfikować dwa podstawowe obszary. Z jednej strony, to obszar IT, czyli przemysłowe zasilanie gwarantowane (UPS), a z drugiej efektywność energetyczna obiektów związanych z koleją, czyli np. dworców.
Jeśli chodzi o przemysłowe UPS, aby zapewnić ochronę zasilania dla różnych aplikacji, urządzenie musi sprostać rygorom występującym w trudnym otoczeniu – w kontekście kolei czynnikiem, na który UPS musi być odporny są spore drgania.
Drugi obszar, w którym Schneider Electric wpływa na kolej jest związany z koncepcją Smart City. Współczesne miasta muszą zmierzyć się z eksplozją demograficzną – zgodnie z prognozami Worldometers1, liczba ludności na świecie rośnie o 1,2% rocznie, a znaczna jej część koncentruje się w miastach. W związku z tym zwiększa się zapotrzebowanie na energię elektryczną i wodę, za którym miejskie budżety po prostu nie nadążają. Naszą odpowiedzią na ten problem jest EcoStruxure, czyli otwarta, interoperacyjna architektura i platforma typu plug-and-play, obsługująca Internet Rzeczy. Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania budynki, którymi zarządza i które wykorzystuje miasto takie jak szkoły, centra handlowe, szpitale czy właśnie stacje kolejowe mogą zmniejszyć zużycie energii nawet o 30 proc.

RK: O Schneider Electric jest jednak głośno z wielu pozytywnych powodów. Podejmujecie między innymi działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Proszę przybliżyć działania w tym obszarze?

JŁ: W kontekście działań na rzecz zrównoważonego rozwoju trzeba uświadomić sobie dwa ważne fakty. Po pierwsze miasta zajmują obecnie 2 proc. powierzchni Ziemi, a odpowiadają za 80 proc. globalnej emisji CO2 i zużycie 70 proc. energii. Po drugie, do 2050 roku będziemy potrzebować jej dwa razy więcej. Rozwój w równowadze oznacza zatem, że z jednej strony musimy zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię, ale z drugiej nie doprowadzić do katastrofy klimatycznej.
W Schneider Electric wierzymy, że zrównoważoną przyszłość można budować dzięki wydajności energetycznej. Jest to dziś technologicznie możliwe i opłacalne – rozwiązania, które dostarczam naszym klientom pozwalają na budowanie systemów niskoemisyjnych albo zeroemisyjnych oraz zarządzanie energią w sposób efektywny. Najtańszą energią jest energia niezużyta
i niewyprodukowana. Dlatego jeśli korzystamy z niej w sposób odpowiedzialny, to oczywiście obniżamy emisję, ale też obniżamy koszty. W ten sposób udowadniamy, że to co jest dobre dla klimatu jest także dobre dla biznesu i gospodarki.
Szereg projektów Schneider Electric w Polsce pokazuje, że to realne działania i korzyści. W 2017 r. zakończyliśmy modernizację dystrybucji elektrycznej fabryki szkła Saint Gobain w Dąbrowie Górniczej. Wymiana i optymalizacja transformatorów, dzięki EcoStruxure Power Consulting Services, pozwoliła na 16 proc. spadek strat energii (OPEX) w 2018 r., jak również 30 proc. spadek nakładów inwestycyjnych.

RK: W jaki sposób wzmacniacie także swoje zobowiązania do walki ze zmianami klimatycznymi?

JŁ: Schneider Electric, walczy ze zmianami klimatycznymi przede wszystkim dostarczając swoim klientom rozwiązania, które sprzyjają budowaniu gospodarki niskoemisyjnej. Przy tym, Schneider Electric z kilkuset zakładami produkcyjnymi, zatrudniającym ponad 150 tys. ludzi na całym świecie, staje się także swego rodzaju przykładem jak duże, globalne firmy powinny działać na rzecz zrównoważonego rozwoju.
W związku ze szczytem klimatycznym COP24, który odbył się w grudniu zeszłego roku w Katowicach, wzmocniliśmy swoje zobowiązanie do walki ze zmianami klimatycznymi – do 2030 r. Schneider Electric stanie się firmą neutralną węglowo. Cel ten nie obejmuje tylko naszych zakładów, ale dotyczy całego ekosystemu przemysłowego, obejmującego zarówno dostawców, jak i klientów. Aby to osiągnąć skupiamy się na trzech podstawowych działaniach. Po pierwsze, będziemy szacować emisje węgla zaoszczędzone przez klientów dzięki rozwiązaniu EcoStruxure. Po drugie, przejdziemy na 100% odnawialnej energii elektrycznej, będziemy wykorzystywać opakowania w 100% nadające się do recyklingu lub wielokrotnego użytku oraz postawimy na odzysk 100% odpadów przemysłowych. Po trzecie, podwoimy wydajność energetyczną w stosunku do poziomu wyjściowego z 2005 roku.

RK: Ciekawym tematem wydaje się koncepcja gospodarki okrężnej. Panie Prezesie, na czym ona się opiera i czy widzi Pan szansę na jej wdrożenie?

JŁ: Temat gospodarki okrężnej wiąże się z kwestią zasobów naturalnych Ziemi. Należy uświadomić sobie, że na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość zasobów naturalnych. Chodzi o np. paliwa kopalne, lasy, wodę, surowce czy gleby. Nasza planeta jest w stanie odnawiać te zasoby, jednak od lat 70. ubiegłego wieku ludzkość co roku zużywa surowce w tempie szybszym niż czas potrzebny do ich odnowy. W 1987 roku Dzień Długu Ekologicznego (dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie zasoby przeznaczone na dany rok) wypadał 19 grudnia, jednak ta data nieustannie się przesuwa – w tym roku to już 1 sierpnia.
Sposobem na oszczędność zasobów naturalnych Ziemi jest właśnie koncepcja gospodarki okrężnej, która zakłada taki wybór składników i projektowanie produktów, który umożliwi powtórne ich wykorzystanie. Na pytanie czy widzę szansę na wdrożenie tej koncepcji w życie, muszę odpowiedzieć, że w Schneider Electric już ją rozwijamy. Schneider ecoDesign Way to metoda, która pozwala tworzyć produkty, które można łatwo naprawić, a także konserwować. Produkty stworzone zgodnie ze Schneider ecoDesign Way można także uzupełnić albo ponownie przetworzyć po zakończeniu cyklu życia. W Schneider Electric zobowiązaliśmy się także, aby do 2020 roku 75% naszych produktów posiadało znak Green Premium ecoLabel, który potwierdza, że produkt został wytworzony odpowiedzialnie i w zgodzie ze środowiskiem.

RK: W Schneider Electric wierzy się, że dostęp do energii należy do katalogu praw człowieka. Jak go jednak zagwarantować na satysfakcjonującym poziomie?

JŁ: Rzeczywiście, w Schneider Electric wierzymy, że dostęp do energii jest podstawowym prawem człowieka, a walka ze zmianami klimatycznymi nie będzie skuteczna bez uwzględnienia potrzeb 2,3 mld osób o słabym do niej dostępie. Właśnie dlatego aktywnie promujemy dostęp do energii zrównoważonej. W krajach rozwiniętych oznacza to walkę z ubóstwem energetycznym, a więc stanem, w którym osoba nie może ogrzać swojego domu po akceptowalnych kosztach.
Fundacja Schneider Electric, pod egidą Fundacji de France, wraz z organizacją społeczną na rzecz przedsiębiorczości Ashoka, realizuje swoje zobowiązanie do rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego w Europie, m.in. uruchamiając podczas COP24 nowy konkurs do składania projektów na 2019 r.
Ważną kwestią w kontekście dostępu do energii jest także zmiana klimatu – wiele osób zostało już zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu klęsk żywiołowych. Te sytuacje wymagają mobilnych, czystych, niezawodnych i niedrogich rozwiązań gwarantujących dostęp do energii. Na COP24 Schneider Electric uruchomił rozwiązanie Villaya Emergency, które ułatwi dostęp do energii w sytuacjach awaryjnych. To rozwiązanie, oparte na mikrosieci słonecznej jest gotowe do użycia w każdej sytuacji dzięki systemowi łączącemu technologie Schneider Electric i doświadczeniu innowacyjnych start-upów. Całe rozwiązanie jest umieszczane w standardowym opakowaniu, które umożliwia szybki i łatwy transport do dowolnego miejsca na świecie.

RK: Z dostępem do energii wiąże się również jej zużycie. W tym obszarze także pojawiają się nowe trendy. Czy są budynki zeroemisyjne i jaki wkład ma w takowe Schneider Electric?

JŁ: Istotnie, budownictwo zużywa ponad 50 proc. światowej energii. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat ten odsetek wzrośnie do 80 proc., co oznacza, że większość energii elektrycznej będzie konsumowana przez budynki. Tymczasem już dziś dostępne technologie pozwalają zmniejszyć to zużycie i zaoszczędzić do 80 proc. energii. Pierwsze budynki zeroemisyjne już istnieją – Bloomberg uznał za najbardziej efektywny energetycznie budynek THE Edge w Amsterdamie, który wytwarza tyle energii, ile zużywa. Schneider Electric dostarczył tam system dystrybucji energii elektrycznej i automatyki.
W Schneider Electric współpracujemy też z kilkoma wiodącymi sieciami sklepów, które przechodzą na niskoemisyjne, efektywne energetycznie systemy, stawiając panele fotowoltaiczne na dachach i starając się w sposób efektywny gospodarować energią. Na świecie mamy blisko 10-proc. wzrosty, ale trend ten zyskuje na znaczeniu także w Polsce. Widzimy, że efektywność energetyczna, która wcześniej była realizowana przez duże, międzynarodowe korporacje, zaczyna się przebijać także do rodzimej administracji publicznej i polskich przedsiębiorców. Koszt energii jest dla wielu firm istotny w rachunku wyników i to powoduje, że przybywa nam klientów.

RK: Na koniec pytanie o obszar IT. Dlaczego waszym zdaniem przechowywanie w chmurze staje się przeżytkiem i w związku z tym – co może chmurę zastąpić?

JŁ: Cyfrowa transformacja niesie ze sobą coraz większe zapotrzebowanie na przepustowość sieci transmisyjnych. Potrzeba rozwiązania, które już nie tylko te sieci odciąży, ale także pozwoli na szybsze przetwarzanie kluczowych danych. Takie wymogi spełnia edge computing, czyli przetwarzanie danych na obrzeżach (z ang. edge) sieci jak najbliżej ich źródła.
Jednym z głównych obszarów zastosowania edge computing jest Internet rzeczy. Dzięki połączonym przedmiotom nasze otoczenie staje się inteligentniejsze, ale to niesie ze sobą rosnące zapotrzebowanie na przesyłanie i analizowanie coraz większej ilości danych. Edge computing sprawia, że nie musimy wciąż przesyłać wszystkich danych do systemów centralnych. Nie tylko odciąża to sieci transmisyjne, ale także sprawia, że wszystkie inteligentne urządzenia mogą szybciej reagować na to, co dzieje się w ich otoczeniu.
Tak szerokie możliwości zastosowania edge computing stawiają pod znakiem zapytania przyszłość chmury. Jednak bez względu na to, czy edge computing okaże się wsparciem w rozwoju chmury, czy ją zastąpi – to z pewnością technologia przyszłości, której należy się uważnie przyglądać.

Rozmawiał RK

O Schneider Electric:
Schneider Electric jest liderem cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, w budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym, centrach danych, obiektach infrastrukturalnych, energetyce oraz przemyśle. Firma obsługuje klientów w ponad 100 krajach, będąc wiodącym dostawcą w obszarze rozdziału energii średniego i niskiego napięcia, zasilania gwarantowanego oraz automatyki. Dostarcza produkty oraz zintegrowane i efektywne rozwiązania, obejmujące systemy zasilania, sterowania oraz oprogramowanie.
Schneider Electric współpracuje z szeroką społecznością Partnerów, Integratorów oraz Deweloperów w oparciu o swoją otwartą platformę technologiczną, dostarczając sterowanie w czasie rzeczywistym i efektywność operacyjną. Wierzymy, że Schneider Electric to wspaniała firma dzięki wspaniałym ludziom i partnerom, którzy ją tworzą. Nasze zaangażowanie w innowacyjność, różnorodność oraz zrównoważony rozwój zapewnia niezawodny dostęp do energii każdemu, w każdym miejscu i w każdym momencie naszego życia. Nazywamy to Life Is On.

Reklama