Wywiady

Gospodarka okrężna sposobem na oszczędność

Z Jackiem Łukaszewskim, Prezesem Middle Eastern Europe Cluster, Schneider Electric rozmawialiśmy o kolei, idei smart city oraz tym jak pozytywnie wpływać na zmiany klimatyczne i oszczędność energii.

Raport Kolejowy: Panie Prezesie, zacznijmy od pytania podstawowego. W jakich obszarach Schneider Electric wpływa na kolej?

Jacek Łukaszewski: Myśląc o branży kolejowej w kontekście rozwiązań Schneider Electric można zidentyfikować dwa podstawowe obszary. Z jednej strony, to obszar IT, czyli przemysłowe zasilanie gwarantowane (UPS), a z drugiej efektywność energetyczna obiektów związanych z koleją, czyli np. dworców.
Jeśli chodzi o przemysłowe UPS, aby zapewnić ochronę zasilania dla różnych aplikacji, urządzenie musi sprostać rygorom występującym w trudnym otoczeniu – w kontekście kolei czynnikiem, na który UPS musi być odporny są spore drgania.
Drugi obszar, w którym Schneider Electric wpływa na kolej jest związany z koncepcją Smart City. Współczesne miasta muszą zmierzyć się z eksplozją demograficzną – zgodnie z prognozami Worldometers1, liczba ludności na świecie rośnie o 1,2% rocznie, a znaczna jej część koncentruje się w miastach. W związku z tym zwiększa się zapotrzebowanie na energię elektryczną i wodę, za którym miejskie budżety po prostu nie nadążają. Naszą odpowiedzią na ten problem jest EcoStruxure, czyli otwarta, interoperacyjna architektura i platforma typu plug-and-play, obsługująca Internet Rzeczy. Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania budynki, którymi zarządza i które wykorzystuje miasto takie jak szkoły, centra handlowe, szpitale czy właśnie stacje kolejowe mogą zmniejszyć zużycie energii nawet o 30 proc.

RK: O Schneider Electric jest jednak głośno z wielu pozytywnych powodów. Podejmujecie między innymi działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Proszę przybliżyć działania w tym obszarze?

JŁ: W kontekście działań na rzecz zrównoważonego rozwoju trzeba uświadomić sobie dwa ważne fakty. Po pierwsze miasta zajmują obecnie 2 proc. powierzchni Ziemi, a odpowiadają za 80 proc. globalnej emisji CO2 i zużycie 70 proc. energii. Po drugie, do 2050 roku będziemy potrzebować jej dwa razy więcej. Rozwój w równowadze oznacza zatem, że z jednej strony musimy zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię, ale z drugiej nie doprowadzić do katastrofy klimatycznej.
W Schneider Electric wierzymy, że zrównoważoną przyszłość można budować dzięki wydajności energetycznej. Jest to dziś technologicznie możliwe i opłacalne – rozwiązania, które dostarczam naszym klientom pozwalają na budowanie systemów niskoemisyjnych albo zeroemisyjnych oraz zarządzanie energią w sposób efektywny. Najtańszą energią jest energia niezużyta
i niewyprodukowana. Dlatego jeśli korzystamy z niej w sposób odpowiedzialny, to oczywiście obniżamy emisję, ale też obniżamy koszty. W ten sposób udowadniamy, że to co jest dobre dla klimatu jest także dobre dla biznesu i gospodarki.
Szereg projektów Schneider Electric w Polsce pokazuje, że to realne działania i korzyści. W 2017 r. zakończyliśmy modernizację dystrybucji elektrycznej fabryki szkła Saint Gobain w Dąbrowie Górniczej. Wymiana i optymalizacja transformatorów, dzięki EcoStruxure Power Consulting Services, pozwoliła na 16 proc. spadek strat energii (OPEX) w 2018 r., jak również 30 proc. spadek nakładów inwestycyjnych.

RK: W jaki sposób wzmacniacie także swoje zobowiązania do walki ze zmianami klimatycznymi?

JŁ: Schneider Electric, walczy ze zmianami klimatycznymi przede wszystkim dostarczając swoim klientom rozwiązania, które sprzyjają budowaniu gospodarki niskoemisyjnej. Przy tym, Schneider Electric z kilkuset zakładami produkcyjnymi, zatrudniającym ponad 150 tys. ludzi na całym świecie, staje się także swego rodzaju przykładem jak duże, globalne firmy powinny działać na rzecz zrównoważonego rozwoju.
W związku ze szczytem klimatycznym COP24, który odbył się w grudniu zeszłego roku w Katowicach, wzmocniliśmy swoje zobowiązanie do walki ze zmianami klimatycznymi – do 2030 r. Schneider Electric stanie się firmą neutralną węglowo. Cel ten nie obejmuje tylko naszych zakładów, ale dotyczy całego ekosystemu przemysłowego, obejmującego zarówno dostawców, jak i klientów. Aby to osiągnąć skupiamy się na trzech podstawowych działaniach. Po pierwsze, będziemy szacować emisje węgla zaoszczędzone przez klientów dzięki rozwiązaniu EcoStruxure. Po drugie, przejdziemy na 100% odnawialnej energii elektrycznej, będziemy wykorzystywać opakowania w 100% nadające się do recyklingu lub wielokrotnego użytku oraz postawimy na odzysk 100% odpadów przemysłowych. Po trzecie, podwoimy wydajność energetyczną w stosunku do poziomu wyjściowego z 2005 roku.

RK: Ciekawym tematem wydaje się koncepcja gospodarki okrężnej. Panie Prezesie, na czym ona się opiera i czy widzi Pan szansę na jej wdrożenie?

JŁ: Temat gospodarki okrężnej wiąże się z kwestią zasobów naturalnych Ziemi. Należy uświadomić sobie, że na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość zasobów naturalnych. Chodzi o np. paliwa kopalne, lasy, wodę, surowce czy gleby. Nasza planeta jest w stanie odnawiać te zasoby, jednak od lat 70. ubiegłego wieku ludzkość co roku zużywa surowce w tempie szybszym niż czas potrzebny do ich odnowy. W 1987 roku Dzień Długu Ekologicznego (dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie zasoby przeznaczone na dany rok) wypadał 19 grudnia, jednak ta data nieustannie się przesuwa – w tym roku to już 1 sierpnia.
Sposobem na oszczędność zasobów naturalnych Ziemi jest właśnie koncepcja gospodarki okrężnej, która zakłada taki wybór składników i projektowanie produktów, który umożliwi powtórne ich wykorzystanie. Na pytanie czy widzę szansę na wdrożenie tej koncepcji w życie, muszę odpowiedzieć, że w Schneider Electric już ją rozwijamy. Schneider ecoDesign Way to metoda, która pozwala tworzyć produkty, które można łatwo naprawić, a także konserwować. Produkty stworzone zgodnie ze Schneider ecoDesign Way można także uzupełnić albo ponownie przetworzyć po zakończeniu cyklu życia. W Schneider Electric zobowiązaliśmy się także, aby do 2020 roku 75% naszych produktów posiadało znak Green Premium ecoLabel, który potwierdza, że produkt został wytworzony odpowiedzialnie i w zgodzie ze środowiskiem.

Czytaj dalej >