Inwestycje Pasażer Wydarzenia

Grudziądz: nowy przystanek kolejowy usprawni podróże

Pociągi wróciły na most kolejowo-drogowy przez Wisłę w Grudziądzu. Dostęp do kolei ułatwił nowy przystanek Grudziądz Śródmieście, z którego można dojechać m.in. do Bydgoszczy. Prace na terenie miasta kosztują łącznie 57 mln zł netto.

Peron przystanku Grudziądz Śródmieście (fot. Mirosław Lewandowski / PKP PLK)
Peron przystanku Grudziądz Śródmieście (fot. Mirosław Lewandowski / PKP PLK)

Pierwsi podróżni skorzystali z nowego przystanku Grudziądz Śródmieście na linii nr 208 Działdowo – Chojnice we wtorek 1 lutego.

Przystanek, usytuowany w sąsiedztwie wiaduktu drogowego w ciągu ul. Chełmińskiej, zapewnia lepszy dostęp do kolei w kierunku Laskowic Pomorskich i Bydgoszczy oraz do stacji Grudziądz i Brodnicy. Z wysokiego peronu można wygodnie wsiąść do pociągu. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się przygotowano wygodne dojście i antypoślizgową nawierzchnię ze ścieżkami naprowadzającymi. Jest wiata, ławki, gabloty informacyjne z rozkładem jazdy i czytelne oznakowanie. Zamontowano także jasne, energooszczędne oświetlenie. Prace kosztowały około 2,7 mln zł netto i pochodziły ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Również od 1 lutego wróciły pociągi na remontowany most kolejowo-drogowy przez Wisłę w Grudziądzu. Ze względu na zakres prac, od marca 2023 r., na odcinku Grudziądz – Dragacz obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa. To najdłuższy tego typu obiekt w kraju liczący blisko 1100 metrów. Zakończono prace związane z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej przęseł pod nawierzchnią kolejową oraz z naprawą lub wymianą uszkodzonych elementów. Wymieniono szyny, podkłady i mostownice oraz chodniki robocze. Aktualnie prowadzone są prace wykończeniowe, które nie mają wpływu na ruch pociągów. Ich zakończenie planowane jest na koniec marca br. Koszt robót to ponad 47 mln zł netto ze środków budżetowych PLK S.A. Po zakończeniu wszystkich prac pociągi pojadą grudziądzkim mostem z prędkością do 80 km/h (przed remontem do 50 km/h).

Będzie lepszy dostęp do kolei na bydgoskim Fordonie

Program Przystankowy w Grudziądzu

Nowy przystanek Grudziądz Śródmieście to jedna z czterech inwestycji na terenie miasta realizowanych ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Od grudnia 2023 r. podróżni korzystają z przystanku Grudziądz Tuszewo (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni – Malbork), który zwiększył możliwości podróży w kierunku Kwidzyna, Malborka oraz Trójmiasta. Peron został zbudowany przy przejeździe kolejowo – drogowym w ciągu ul. Droga Graniczna. Wartość prac wyniosła prawie 3,9 mln zł netto.

W pobliżu skrzyżowania z ul. Południową i drogą krajową nr 55 budowany jest nowy przystanek Grudziądz Rządz (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni – Malbork), który ułatwi podróże w kierunku Torunia i centrum miasta. Wykonawca przygotował infrastrukturę kablową oraz zgromadził materiały niezbędne do budowy przystanku. Rozpoczęcie prac zaplanowano na marzec, a zakończenie w czerwcu br. Nowy przystanek powstaje za kwotę około 2,5 mln zł netto.

Dodaj komentarz