Raport z Polski Wydarzenia

Grupa PKP holdingiem

W siedzibie Polskich Kolei Państwowych S.A. podpisano Kartę Grupy PKP – wielostronną umowę wieńczącą trwające kilka lat prace nad utworzeniem holdingu Grupy PKP. Głównym celem jego powołania jest wzmocnienie pozycji rynkowej polskiej kolei oraz jej dalszy rozwój.

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział przedstawiciele 18 spółek tworzących holding oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych – Maciej Małecki. W skład holdingu Grupy PKP weszło, oprócz Polskich Kolei Państwowych S.A., dziewięć spółek pozostających w bezpośredniej zależności od PKP S.A., czyli: PKP CARGO S.A., PKP Intercity S.A., PKP Informatyka Sp. z o.o., PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o., PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o., PKP TELKOL Sp. z o.o., Xcity Investment Sp. z o.o., CS Natura Tour Sp. z o.o. oraz Kolejowe Zakłady Łączności Sp. z o.o., a także osiem przedsiębiorstw zależnych pośrednio: PKP Intercity Remtrak Sp. z o.o., WARS S.A., PKP CARGO Terminale Sp. z o.o., PKP CARGOTABOR Sp. z o.o., PKP CARGO SERVICE Sp. z o.o., PKP CARGO CONNECT Sp. z o.o., CARGOSPED Terminal Braniewo Sp. z o.o. oraz Transgaz S.A.

– Ostatnie kilka lat to zdecydowanie dobry okres dla polskiego kolejnictwa. To również czas wielomiliardowych inwestycji w taborwagony, lokomotywy, elektryczne zespoły trakcyjne oraz w transport intermodalny. Wszystko to jest ogromnym sukcesem polskiej kolei. Mam nadzieję, że w najbliższych latach ten dobry trend się utrzyma, a efekt synergii wynikający z utworzenia holdingu Grupy PKP spowoduje, że znaczenie polskiej kolei na arenie międzynarodowej jeszcze bardziej wzrośnie – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.