Wywiady

Krzysztof Mamiński: Udowadniamy, że kolei można ufać [WYWIAD]

O zdanych przez PKP S.A. testach, reakcji kolei na rosyjską agresję w Ukrainie, zaufaniu dla PKP i patriotyzmie. Takie tematy poruszyliśmy z prezesem zarządu PKP S.A. i przewodniczącym Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) Krzysztofem Mamińskim.

 

Panie Prezesie, dwa lata pandemii to okres trudnego testu dla polskich kolei. Testu zdanego?

My, kolejarze i pracownicy Grupy PKP, codziennie udowadniamy, że kolej to środek transportu, któremu można ufać. Do podróży pociągami coraz bardziej zachęcają inwestycje, które od kilku lat zmieniają oblicze polskiej kolei. Dzięki temu kolej wraca po latach na należne jej miejsce i staje się środkiem transportu numer jeden dla coraz większej liczby osób. To szczególnie istotne z uwagi na to, iż czas pandemii pokazał, jak ważne jest istnienie usług o charakterze użyteczności publicznej, opierających się na stabilnym finansowaniu.

Dwa lata zdominowane pandemią istotnie odbiły się nie tylko na polskiej, ale i światowej gospodarce. Jednak należy wyraźnie podkreślić – i sądzę, że cała nasza branża powinna być z tego dumna – że pandemia nie wyhamowała wielkich przedsięwzięć inwestycyjnych, jakie realizujemy dziś na kolei. To ważne nie tylko dla samej branży, ale także dla całego otoczenia gospodarczego, w którym kolej funkcjonuje. Warto przypomnieć, że Polskie Koleje Państwowe S.A. zamknęły 2021 rok rekordem – otworzyliśmy w nim aż 21 dworców kolejowych ze wszystkich 44 udostępnionych podróżnym do tej pory w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.