Raport z Polski Wydarzenia

Makiety kolejowe wypełniły Stację Muzeum

Za nami niezwykłe wydarzenie w Stacji Muzeum. Cztery wyjątkowe makiety, stanowiące kopie prawdziwej kolei z przełomu lat 60., 70. i 80. XX wieku i wzbudzające uznanie publiczności oraz specjalistów zajmujących się tematem realistycznego modelarstwa kolejowego, zawitały do Warszawy. To wszystko za sprawą zorganizowanej przez Fundację Grupy PKP wystawy prac członków Grupy Modelarskiej “Polska Makieta Modułowa H0”.

Prezentacja realistycznego modelarstwa kolejowego była świętem dla miłośników kolejnictwa i historii. W dniach 17-19 września Stacja Muzeum została opanowana przez tych, którzy chcieli zobaczyć perły modelarstwa kolejowego. Jak informowali autorzy wystawionych prac, każda makieta to odrębna scena teatralna, na której ukazywany jest unikatowy spektakl. Śmiało można powiedzieć, że zapowiedzi te znalazły potwierdzenie w rzeczywistości.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. Zaproszonych gości oraz publiczność powitała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP. Natomiast Leszek Lewiński, przedstawiciel Grupy Modelarskiej “Polska Makieta Modułowa H0”, opowiedział o jej działalności i zaprezentował ekspozycję, którą mogliśmy zobaczyć w Sali Lustrzanej Stacji Muzeum.

Katarzyna Kucharek podkreśliła, że jednym z celów, jakie stawia sobie Fundacja Grupy PKP, jest krzewienie kultury, sztuki, ochrona dziedzictwa narodowego, a w szczególności prowadzenie działań związanych z tradycjami i historią kolei.

– Jestem pełna uznania dla niezwykle precyzyjnego i realistycznego odwzorowania szczegółów pociągów oraz stacji i przystanków kolejowych. Kunszt twórców zasługuje na ogromny szacunek. Dzięki temu, dla nas kolejarzy, udział w wystawie to udział w pewnego rodzaju spektaklu, podczas którego mogliśmy wybrać się miniaturowym taborem w wielką podróż sentymentalną – powiedziała prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

 

Przygotowanie wystawy było wielkim przedsięwzięciem, na co uwagę zwróciła Katarzyna Bielaszewska. Prezes zarządu „CS Natura Tour” sp. z o. o. wyjaśniła, że modele makiet musiały zostać zdemontowane, przetransportowane z różnych części Polski i zbudowane ponownie.

– Nie zraziło to jednak ani organizatorów, ani modelarzy i wystawa z powodzeniem otworzyła się na odwiedzających. Doceniam organizację wydarzenia, które promuje kolej wśród młodego pokolenia, zachęca do obcowania z nią i przybliża jej historię. Cieszę się również, że „CS Natura Tour” sp. z o. o. była partnerem tego wyjątkowego wydarzenia i mogła pomóc w organizacji wystawy makiet kolejowych, przyczyniając się jednocześnie do propagowania tematyki związanej z kolejnictwem – dodała Katarzyna Bielaszewska.

 

Wizyta w Stacji Muzeum była świetną okazją do tego, by przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz i zobaczyć, jak wyglądała oraz jak funkcjonowała kolej w ówczesnej Polsce. Na wystawionych makietach każdy, kto pojawił się w Stacji Muzeum, miał możliwość obserwowania wprawionego w ruch taboru kolejowego, będącego repliką oryginalnego taboru kursującego niegdyś po torach na terenie naszego kraju.

Nowoczesne technologie napędzają świat, również, a może szczególnie, ten toczący się po kolejowych torach. W pogoni za nowoczesnością przyspieszającą czas pokonywania odległości, podnoszącą komfort przejazdu i jego bezpieczeństwo, warto choć na chwilę cofnąć się w przeszłość. Dla wielu może być to sentymentalna podróż w czasie, przywołująca z pamięci stare parowozy i wagony z drewnianymi ławkami. Dla młodszych to natomiast lekcja historii – ta pokazująca rozwój kolei. Dla wszystkich pokoleń szansa zobaczenia makiet tak wielu pociągów w jednym miejscu – w Stacji Muzeum, na pewno stanie się kolejną zapamiętaną na wiele lat przygodą z kolejnictwem – zaznaczył Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity S.A., które również było partnerem wystawy.

 

Dodaj komentarz