Raport z Polski Wydarzenia

Makiety kolejowe wypełniły Stację Muzeum

Za nami niezwykłe wydarzenie w Stacji Muzeum. Cztery wyjątkowe makiety, stanowiące kopie prawdziwej kolei z przełomu lat 60., 70. i 80. XX wieku i wzbudzające uznanie publiczności oraz specjalistów zajmujących się tematem realistycznego modelarstwa kolejowego, zawitały do Warszawy. To wszystko za sprawą zorganizowanej przez Fundację Grupy PKP wystawy prac członków Grupy Modelarskiej “Polska Makieta Modułowa H0”.

Prezentacja realistycznego modelarstwa kolejowego była świętem dla miłośników kolejnictwa i historii. W dniach 17-19 września Stacja Muzeum została opanowana przez tych, którzy chcieli zobaczyć perły modelarstwa kolejowego. Jak informowali autorzy wystawionych prac, każda makieta to odrębna scena teatralna, na której ukazywany jest unikatowy spektakl. Śmiało można powiedzieć, że zapowiedzi te znalazły potwierdzenie w rzeczywistości.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. Zaproszonych gości oraz publiczność powitała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP. Natomiast Leszek Lewiński, przedstawiciel Grupy Modelarskiej “Polska Makieta Modułowa H0”, opowiedział o jej działalności i zaprezentował ekspozycję, którą mogliśmy zobaczyć w Sali Lustrzanej Stacji Muzeum.

Katarzyna Kucharek podkreśliła, że jednym z celów, jakie stawia sobie Fundacja Grupy PKP, jest krzewienie kultury, sztuki, ochrona dziedzictwa narodowego, a w szczególności prowadzenie działań związanych z tradycjami i historią kolei.

– Jestem pełna uznania dla niezwykle precyzyjnego i realistycznego odwzorowania szczegółów pociągów oraz stacji i przystanków kolejowych. Kunszt twórców zasługuje na ogromny szacunek. Dzięki temu, dla nas kolejarzy, udział w wystawie to udział w pewnego rodzaju spektaklu, podczas którego mogliśmy wybrać się miniaturowym taborem w wielką podróż sentymentalną – powiedziała prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.