Pasażer Wydarzenia

Wakacyjne podróże Polaków. PKP Intercity przewiozło ponad 12 mln osób

W tegoroczne wakacje Polacy chętnie podróżowali koleją. Od początku czerwca do końca sierpnia 2021 roku z usług PKP Intercity skorzystało blisko 12,4 mln podróżnych. To o niemal połowę więcej niż w czasie ubiegłorocznego sezonu letniego.

Mijające wakacje pokazały jednoznacznie, że Polacy wracają do podróżowania koleją. Wyniki w czerwcu, lipcu i sierpniu 2021 roku były znacznie lepsze niż podczas ubiegłorocznych wakacji – przejazd z PKP Intercity wybrało niemal 4,1 mln pasażerów więcej (wzrost o 49%) niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wtedy pociągami przewoźnika podróżowało blisko 8,3 mln osób.

Trend powrotu podróżnych jeszcze lepiej pokazuje porównanie tegorocznych wakacji do okresu sprzed wybuchu pandemii. Zainteresowanie podróżami w okresie od czerwca do sierpnia było tylko o 12% mniejsze niż podczas rekordowych dla narodowego przewoźnika wakacji w 2019 roku, kiedy z jego usług skorzystało 14,2 mln osób.

Najpopularniejsze były podróże między Warszawą a Trójmiastem – przejazd pociągiem PKP Intercity na tej trasie wybrało ponad 630 tys. osób.

Ze względu na duże zainteresowanie podróżami i konieczność mierzenia się z często niesprzyjającymi warunkami pogodowymi cały okres wakacyjny był czasem wytężonej pracy dla pracowników PKP Intercity. Każdego dnia pomiędzy 8 lipca a 31 sierpnia z usług PKP Intercity skorzystało ponad 100 tysięcy pasażerów. Miesiącem z najwyższą frekwencją w pociągach był jak zawsze sierpień, kiedy to pociągi Spółki przewiozły ponad 4,8 mln osób. Pracownicy przewoźnika cały czas analizowali zainteresowanie danymi relacjami i połączeniami, reagując na zwiększającą się frekwencję. W ten sposób podczas tegorocznych wakacji 2052 pociągi zostały wzmocnione o 3333 wagony.

-To były bardzo wymagające wakacje. Widoczna jest duża dynamika w odrabianiu przez nas strat spowodowanych przez pandemię. Mamy szybko rosnącą frekwencję w pociągach przy jednocześnie wciąż obowiązujących zasadach bezpieczeństwa sanitarnego. To wymagało od nas wielu dodatkowych działań, a naszym zadaniem było również sprawić, by w jak najmniejszym stopniu wpływały one na sprawność przejazdów. Warto także zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne tego lata, m.in. okresy bardzo intensywnych opadów deszczu, które często powodowały utrudnienia w planowym ruchu pociągów. Dokładaliśmy jednak wszelkich starań, by je minimalizować. Dlatego tym bardziej cieszy, że mimo wymagających warunków udało nam się bezpiecznie przewieźć w te wakacje blisko 12,4 mln pasażerów – podsumowuje Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.