Raport z Polski Wydarzenia

Innowacyjność to w branży IT podstawa [DEBATA]

Jak nowoczesne technologie zmieniają świat telekomunikacji i IT? O tym rozmawiali: Piotr Markowski (CEO NETWORKS), Radosław Potera (CTO/COO ATM), Jarosław Kasperski (CEO IRIS), Sławomir Pietrzyk (CEO IS-WIRELEES) oraz Adam Filutowski (CEO Grupa MERA). Moderatorem dyskusji był Piotr Kubicki, Dyrektor ds. rozwoju Grupy TECHNITEL S.A.

Piotr Kubicki: Na co dzień zarządza Pan największymi sieciami mobilnymi w Polsce – należącymi do Orange i T-Mobile. Jaką widzi Pan wartość dodaną w swoich zespołach utrzymaniowych? Pracy jest coraz więcej, zaś pracowników niewiele.

Piotr Markowski (CEO NETWORKS): Zacznijmy od liczb: 20 tys. lokalizacji, około 400 tys. elementów sieciowych, które generują 100 mln alarmów rocznie. Obsługujemy wszystko zespołem liczącym mniej niż 200 osób. Aby było to możliwe, musieliśmy zbudować pełną automatyzację procesów. Utrzymując tak duże sieci telekomunikacyjne jesteśmy dużą firm sektora SLA w Polsce w branży Telko. Budując firmę od zera, postawiliśmy na połączenie zespołów technicznych Orange i T-Mobile. Nasi ludzie to potencjał inżynieryjny i techniczny, który na dużą skalę jest wstanie utrzymywać sieci krytyczne także w sektorze kolejowym. Stworzyliśmy system, który łączy 100 mln alarmów w zdarzenia, a dostępne narzędzia i systemy pozwalają naprawić problemy automatycznie Komplet informacji, które zbieramy, pozwalają nam jeszcze lepiej wysterować narzędzia sztucznej inteligencji, które same będą potrafiły naprawić usterkę czy przewidzieć awarię. To już udało się zrobić – jesteśmy w stanie określić, z którą radiolinią lub zasilaczem na wieży telekomunikacyjnej będzie problem.