global Tramwaje

PESA Bydgoszcz z umową na tramwaje dla Tallina

PESA Bydgoszcz podpisała umowę na dostawę tramwajów dla Tallina. W ramach pierwszego etapu producent dostarczy 8 pojazdów, w ramach prawa opcji – kolejnych 15. Do stolicy Estonii docelowo mogą trafić nawet 23 tramwaje z Bydgoszczy.

Tramwaj w Tallinie (Wizualizacja PESA Bydgoszcz)
Tramwaj w Tallinie (Wizualizacja PESA Bydgoszcz)

-To kolejna europejska stolica, która wybrała tramwaje PESA. Jestem przekonany, że podobnie jak w Warszawie, Kijowie czy Sofii, także mieszkańcy Tallina polubią podróże naszymi komfortowymi, nowoczesnymi i przyjaznymi środowisku tramwajami – powiedział Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA

 

Mieszkańcy Tallina wkrótce wsiądą do 3-członowego tramwaju z rodziny Twist. Skład będzie mierzył 28,56 metra, a jednorazowo przewiezie 309 pasażerów. Wewnątrz producent zapewni 65 miejsc siedzących.

Prędkość konstrukcyjna tramwajów Twist to 80 km/h, zaś eksploatacyjna – 50. Do dyspozycji podróżnych będą nowoczesne systemy informacji, czy sprzedaży biletów. Ponadto, producent wyposaży pojazdy w systemy zliczania pasażerów, monitoringu, rekuperacji energii oraz diagnostyki online. W kabinie motorniczego i w przestrzeni pasażerskiej zainstaluje zaś klimatyzację. Nowością będzie podgrzewana podłoga.

 – Konsekwentnie podnosimy jakość komunikacji publicznej w stolicy. Dzięki tramwajom Twist nasi mieszkańcy będą podróżować w komfortowych warunkach, a co ważne – nowe tramwaje, podobnie jak cały nasz transport, będą korzystać w 100% z zielonej energii – podkreślił, Andrei Novikov, Wice Mer Tallina i Przewodniczący Rady Nadzorczej Zarządu Transportu Publicznego.

 

Wartość kontraktu to 52 mln EUR (podstawowe zamówienie + opcja). Na skorzystanie z prawa opcji zamawiający ma do 16 miesięcy.

Wnętrze tramwaju dla Tallina
Wnętrze tramwaju dla Tallina

 – Wszystkie pojazdy zostały objęte 48-miesięczną gwarancją. Dostawa pierwszych tramwajów z zamówienia podstawowego rozpocznie się w III kwartale 2024 roku.- zapowiedział Paweł Hardy, kierownik kontraktu Tallin w PESA

Modernizacja komunikacji miejskiej w Tallinie

Zakup nowoczesnych tramwajów to część projektu modernizacji komunikacji w Tallinie. Zakłada on między innymi budowę nowej linii tramwajowej „Stary Port”, zakup taboru i powstanie hubu przesiadkowego. Całość jest jednym z kluczowych elementów estońskiej części Rail Baltica.

– Nowa linia tramwajowa połączy Stary Port z terminalem Rail Baltica i lotniskiem. Dzięki tej inwestycji w Tallinie powstanie bardzo ważny dla miasta nowoczesny węzeł przesiadkowy. Na jednej stacji spotkają się linie autobusowe, kolejowe i tramwajowe. – dodał Andrei Novikov,

 

PESA dostarczyła do tej pory ponad 800 tramwajów do kilkunastu miast w Europie. Wyprodukowane w Bydgoszczy tramwaje wożą mieszkańców takich miast jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Sofia, Moskwa, Kijów, Jassy, Cluj, a także Seged. W tej chwili spółka realizuje zamówienia na dostawę kolejnych tramwajów dla Sofii, Krajowej w Rumunii i Wrocławia. Złożyła też najlepszą ofertę na dostawę do 46 tramwajów dla Bydgoszczy.

Dodaj komentarz