Tramwaje

GZM uruchomi w tramwajach i autobusach nowy system zliczania pasażerów

Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia zamierza uruchomić w pojazdach komunikacji miejskiej nowy system zliczania pasażerów. Dzięki temu będzie można określić dokładnie o której godzinie, gdzie i ilu dokładnie pasażerów podróżuje daną linią autobusową, tramwajową czy trolejbusową. Projekt został poprzedzony dialogiem technicznym, który miał na celu m.in. zweryfikowanie możliwości technicznych dostępnych na rynku automatycznych systemów zliczania osób, korzystających z komunikacji miejskiej.

Fot. ilustracyjne / MacQtosh

System zliczania pasażerów pozwoli określić zainteresowanie danego połączenia i lepiej dostosować rozkład jazdy oraz wielkość pojazdów na poszczególnych trasach. Da szansę także szybciej reagować i wprowadzać niezbędne zmiany m.in. w czasie pandemii.

Aktualnie w pojazdach kursujących na terenie GZM pasażerów zliczają specjalne bramki rejestrujące wejścia i wyjścia, jednak w zależności od operatora, dane zbierane są w różny sposób.

Informacje o tym, ilu pasażerów korzysta z komunikacji miejskiej, są kluczowe zarówno dla racjonalnego planowania poszczególnych kursów, jak i przebiegu poszczególnych linii – mówi Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu.

 

Jak dodaje, pozyskane dane wskażą, kiedy pojazdy są niemal puste, a w których godzinach są przepełnione. To zaś pozwoli dostosować pojazd do aktualnych potrzeb podróżnych.

GZM ogłosiła już przetarg na zakup oprogramowana, montaż i utrzymanie systemu. W pierwszym etapie do nowego systemu trafią dane z ok. 300 pojazdów.

GZM przeprowadziła wcześniej dialog techniczny z zainteresowanymi firmami. Dzięki temu zweryfikowane zostały możliwości techniczne dostępnych na rynku automatycznych systemów zliczania osób. Urządzenia pozwalają nawet na 99 procentową dokładność pomiarów. Co ważne wszystkie informacje, które pozyskują te systemy są zanonimizowane, oznacza to, że nie rejestrują i nie rozpoznają wizerunku pasażerów, a jedynie ruch, pozwalający określić liczbę osób wsiadających i wysiadających.

Dodaj komentarz