Tramwaje

Helsinki sprzedały 40 tramwajów Variotram

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Helsinkach (HKL) podpisało umowę sprzedaży 40 tramwajów Variotram, które nie są użytkowane od 2018 roku.

Fot. Diego Delso / Wikimedia Commons

Pierwsze 20 tramwajów zostało dostarczone przez Adtranz, a kolejne 20 przez Bombardier Transportation w latach 1998-2003. Podczas eksploatacji wszystkie pojazdy miały problemy z profilem torów i warunkami pracy w helsińskiej sieci.

Modyfikacje przegubu i wózków podjęto w latach 2006-07, a Bombardier przejął odpowiedzialność za konserwację. Jednak z czasem okazało się, że nie będzie możliwe zapewnienie pełnej kompatybilności pojazdów z siecią w Helsinkach.

W lipcu 2017 roku dwa tramwaje zostały wysłane do Niemiec na testy w Mannheim, Heidelbergu i Ludwigshafen, a w listopadzie tego samego roku HKL i Bombardier zgodziły się na współpracę w celu znalezienia odbiorcy, którego infrastruktura byłaby lepiej dopasowana do taboru.

Tramwaje od czasu zastąpienia ich przez pojazdy Škoda ForCity Smart Artic znajdują się w zajezdniach Koskela i Hamina. Zgodnie z umową podpisaną 27 stycznia br. w tym roku zostaną przewiezione do Niemiec w celu dostosowania do potrzeb nieujawnionego kupującego.

Dyrektor Generalny HKL Ville Lehmuskoski powiedział:

– Porozumienie zabezpiecza interes HKL i helsińskich podatników, tak aby wcześniejsze wycofanie tramwajów nie powodowało żadnych strat finansowych. Współpraca z firmą Bombardier układała się bezproblemowo i wspólnie udało nam się znaleźć najlepsze rozwiązanie do odsprzedaży pojazdów Variotram.

Reklama