Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Historyczny pociąg dojechał do dworca Toruń Północ [ZDJĘCIA]

Historyczny pociąg z lat 70. XX wieku przejechał po kujawsko-pomorskich torach. Wyjątkowe w skali regionu wydarzenie zorganizowało 2 marca Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Rozwoju Transportu Publicznego.

Zabytkowy pociąg wyruszył w sobotę po kujawsko-pomorskich torach (fot. Agnieszka Bielecka | torun.pl)
Historyczny pociąg wyruszył w sobotę po kujawsko-pomorskich torach (fot. Agnieszka Bielecka | torun.pl)

Tłumy mieszkańców i miłośników kolei wybrało się w sobotnie przedpołudnie w podróż historycznym pociągiem na trasie Toruń Główny – Toruń Północ – Olek. Kursy realizowane były w ramach akcji „Regionalista 2024”, która obejmuje przejazdy zabytkowi środkami komunikacji po województwie kujawsko-pomorskim.

Toruńską część przedsięwzięcia pn. “Toruńska Kolej Miejska” zainaugurował 2 marca 2024 r. przejazd z dworca Toruń Główny, przez dworce Toruń Miasto i Toruń Północ do Olka i z powrotem na nieczynną od 1992 r. stację Toruń Północ przy Szosie Chełmińskiej. Tam odbył się happening promujący walory transportu szynowego i nawołujący do reaktywacji kolei śródmiejskiej w ramach projektu regionalnego BiT City.

Warto przypomnieć, że dworzec kolejowy Toruń Północ jest obecnie własnością Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który planuje stworzyć tam muzeum kolejnictwa i ośrodek edukacji ekologicznej.

Źródło: torun.pl

Dodaj komentarz