Pasażer

Dodatkowy pociąg na trasie Toruń – Czernikowo

Punktualnie o godz. 7.12 na trasę Toruń Główny – Czernikowo wyjechał dodatkowy pociąg. O to wnioskowali od kilku tygodni przedstawiciele samorządów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiatu Toruńskiego oraz gmin: Lubicz, Obrowo i Czernikowo.

Krótko po godz. 7.00 w trasę ruszył dodatkowy pociąg z Torunia do Czernikowa. (Fot. Agnieszka Bielecka / torun.pl)
Krótko po godz. 7.00 w trasę ruszył dodatkowy pociąg z Torunia do Czernikowa. (Fot. Agnieszka Bielecka / torun.pl)

Pierwszy kurs odbył się w poniedziałkowy poranek, 11 grudnia. Pociąg, na którego pokład wsiedli marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski i przedstawiciele pozostałych gmin – sygnatariuszy porozumienia z powiatu toruńskiego oraz gmin: Lubicz, Obrowo i Czernikowo, wyruszył w trasę o godz. 7.12. Do Czernikowa dojechał po niespełna 40 minutach.

O zwiększenie atrakcyjności komunikacji kolejowej dla mieszkańców gmin we wschodniej części powiatu przez wiele lat starał się Starosta Toruński Marek Olszewski.

– Dziękuję Panu Marszałkowi, bo jego rola jest kluczowa dla całego przedsięwzięcia oraz Panu Prezydentowi i Panom Wójtom. Wspólnie doszliśmy do porozumienia i udało nam się zrealizować projekt, o którym mówimy od wielu lat. Jestem przekonany, że w kolejnych latach doczekamy się przystanków w innych, bardziej dostępnych dla mieszkańców, lokalizacjach. Transport kolejowy jest dla wschodniej tej części powiatu toruńskiego bardzo istotny. Naszym celem jest pięć nowych przystanków i co najmniej 10 par pociągów w ciągu doby. To rzeczywiście mogłoby istotnie poprawić komunikację publiczną – mówił w październiku Starosta Toruński Marek Olszewski.

 

Dodatkowe połączenie na linii ToruńCzernikowo komentuje także prezydent Torunia Michał Zaleski.

– To wspólna inicjatywa samorządów gmin, powiatu, miasta Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego poprawiająca skomunikowanie miejscowości położonych na trasie – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Dodatkowy pociąg, którego kursowanie od dzisiaj stanie się już codziennością, z pewnością pomoże mieszkańcom podtoruńskich gmin w dotarciu do szkół i miejsc pracy w naszym mieście.

 

40 proc. przewidywanych kosztów rocznego funkcjonowania dodatkowego pociągu pokrywać będzie samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Na pozostałe 60 proc. składać się będą: powiat toruński, miasto Toruń oraz gminy Lubicz, Obrowo i Czernikowo.

Dodaj komentarz