Wydarzenia

Holenderska firma Abellio wycofuje się z Wielkiej Brytanii

Holenderskie koleje państwowe postanowiły sprzedać swą spółkę Abellio. Daje to możliwość przejęcia przewozów pasażerskich na wyspach firmie rodzimej.

Fot. Abellio
Fot. Abellio

Holenderska kolej państwowa ma wycofać się z Wielkiej Brytanii poprzez wykup menedżerski swojej spółki zależnej Abellio. Aktualnie obsługuje ona cztery linie kolejowe, a także kilka linii autobusowych w Londynie. Nederlandse Spoorwegen (NS) postanowiło wycofać się z Wysp Brytyjskich po 20 latach, by móc skupić się na usługach krajowych w Holandii oraz międzynarodowych usługach kolejowych do i z kraju.

Abellio UK zarządza kolejami East Midlands Railway, Greater Anglia, Merseyrail, a także West Midlands Railway obecnie zatrudnia 15 000 pracowników. Teraz działalność będzie prowadzić firma Transport UK Group Limited. Nowy podmiot będzie musiał zmierzyć się z poważnymi problemami na brytyjskiej kolei. Sytuacja jest najgorsza od dziesięcioleci. Pracownicy co raz częściej domagają się choćby wyższych wynagrodzeń w efekcie rosnącej inflacji.

Zakończenie transakcji wymaga jeszcze formalnej zgody partnerów, w tym Department for Transport (DfT), Transport for London and Merseytravel. Konieczna będzie również zgoda regulacyjna brytyjskiego urzędu ds. kolei i dróg (ORR). Planuje się, że nowa firma Transport UK Group Limited przejmie obsługę usług Abellio UK do końca roku.

– Całe życie byłem kolejarzem. Cieszę się, że mam możliwość przywrócenia kluczowych usług transportu publicznego z powrotem na własność Wielkiej Brytanii w czasie, gdy niektórzy z naszych konkurentów wydają się być skazani na własność za granicą. Oczekujemy, że firma przeniesie się do końca roku, po czym skupimy całą naszą energię i wiedzę na dalszym dostarczaniu najlepszych możliwych usług dla naszych pasażerów, inwestując w trasy kolejowe i autobusowe.

 

Jak dodaje:

– Ta transakcja zapewni nam silną pozycję do dalszego sprawnego funkcjonowania naszych obecnych tras, a także da nam możliwość rozwoju działalności i ubiegania się o nowe franczyzy w przyszłości. Ponadto jesteśmy i nadal będziemy myślącymi liderami w naszym sektorze zdeterminowanym, aby odgrywać długoterminową i kluczową rolę w przyszłości transportu w Wielkiej Brytanii – powiedział Dominic Booth, Dyrektor Zarządu Abellio UK.

 

Pod koniec zeszłego roku NS zapowiedział, że przestanie udzielać pomocy finansowej dla Abellio GmbH, co doprowadziło do jej upadku w Niemczech.

Dodaj komentarz