Wydarzenia

Inauguracja sezonu Żnińskiej Kolei Powiatowej przełożona

Fot. M. Radzikowski / ŻKP Facebook

Żnińska Kolej Powiatowa w najbliższym czasie nie wyjedzie na tory. W związku z obostrzeniami dotyczącymi pandemii, inauguracja sezonu wąskotorowego została przesunięta. Na kiedy? Tego nie wiadomo.

Żnińska wąskotorówka od lat rozpoczynała kursy 1 maja. W tym roku, po raz pierwszy od 44 lat, tak się nie stanie.

Kiedy kolej mogłaby ruszyć? Nieoficjalnie mówi się o połowie maja, kiedy zniesione mają być kolejne obostrzenia związane z koronawirusem. Wtedy otwarte mają zostać muzea, a ŻKP jest jednostką podległą muzeum.

W okresie maja i czerwca zainteresowanie przejazdami koleją wąskotorową jest duże – korzystają z niej zarówno wycieczki szkolne, jak i turyści indywidualni. Duże znaczenie dla popularności ŻKP mają pobliskie atrakcje – Muzeum w Biskupinie oraz miejscowość Wenecja, gdzie znajdują się m.in. ruiny zamku.

W związku z pandemią ŻKP nie funkcjonuje, a wszelkie rezerwacje zostały przeniesione na wrzesień. Kolej nie ma więc dochodów, ogranicza także wydatki.

Właściciele atrakcji nie wykluczają zmiany rozkładu jazdy w okresie wakacyjnym. Kolej miałaby kursować głównie na trasie Wenecja – Biskupin – Wenecja, do Żnina zaś okazjonalnie.

Mimo pandemii ŻKP nie wstrzymuje planów inwestycyjnych. W parku nad jeziorem Małym Żnińskim wkrótce powstanie nowy peron wąskotorowy. Przetarg zostanie ogłoszony w maju. Zadanie o wartości ok. 1,6 mln zł finansowane będzie ze środków gminy Żnin (1,1 mln zł). Pozostałą kwotę da Starostwo Powiatowe – bowiem zarezerwowana ona została już wcześniej w Strategii Rozwoju Powiatu Żnińskiego.

Trasa Żnińskiej Kolei Powiatowej ma obecnie 12 km długości i 600-mm rozstaw szyn. Swoją działalność rozpoczęła w roku 1894.

 

Dodaj komentarz