global

Inteligentne kamery nagrają wykroczenia kierowców na przejazdach kolejowych

Czeski rząd będzie monitorował przejazdy kolejowe inteligentnymi kamerami. Pierwsza zainstalowana została w ramach programu pilotażowego w Úvaly. Docelowo urządzenia pojawią się na 14 przejazdach kolejowych, głównie między Pardubicami a Ostrawą. Monitorować będą one wykroczenia kierowców.

– Nie jest to krok represyjny, lecz zapobiegawczy, ponieważ nadal obserwujemy dużą liczbę niezdyscyplinowanych kierowców, którzy zachowują się na przejazdach kolejowych bardzo ryzykownie – mówi Jiří Svoboda, dyrektor generalny czeskiej administracji kolejowej. – O tym, że nie jest to ukryte zastraszanie kierowców świadczy również fakt, że lista przejazdów, na których będą działały kamery, jest dostępna publicznie.

 

Inteligentne kamery wdrożone zostaną na 14 przejazdach kolejowych , głównie między Pardubicami a Ostrawą, a także na wybranych liniach regionalnych, np. Žďárec u Skutče – Svitavy. Pierwsza kamera zacznie działać od 18 maja. Kolejne uruchomione zostaną w drugiej połowie lipca.

Całkowity koszt modernizacji 14 przejazdów kolejowych, na których będzie inteligentny system kamer, kosztował ponad 5 mln koron.

W drugim etapie kamery pojawią się na kolejnych 16 przejazdach w całej Republice Czeskiej. Ich instalacja zakończy się do końca przyszłego roku.

Materiał z kamer, które obecnie znajdują się w okolicach przejazdów, nie jest dopuszczany jako dowód w sprawie przeciwko kierowcom łamiącym przepisy ruchu drogowego. Teraz ma się to zmienić.

System, którego program pilotażowy rozpoczął się w Úvaly pod Pragą ponad dwa lata temu, może nie tylko rejestrować zdarzenia na przejazdach kolejowych, ale jego wyniki pozwolą na ukaranie niezdyscyplinowanych kierowców.

Kierowca, który wjedzie na zamknięty przejazd kolejowy, popełnia przestępstwo. Zgodnie z czeskim prawem grozi mu grzywna do 5 tys. koron, zakaz prowadzenia pojazdu na czas do 6 miesięcy i 7 punktów karnych.

Dodaj komentarz