Analizy

Intercity szuka wagonów dla wojska

PKP Intercity planuje zakup specjalnych wagonów z szafkami na broń i niezależnym zasilaniem. Nie planuje jednak za nie płacić.

Przewoźnik wysłał w ostatnich dniach zapytanie dotyczące wagonów specjalnego przeznaczenia, które miałyby służyć do transportu wojska. Co ważne, byłyby to pierwsze tego typu wagony w posiadaniu Intercity. Zapytanie wysłane przez Spółkę to efekt sondowania rynku. Intercity zwróciło się do producentów o udzielenie informacji na temat możliwości dostawy i przedstawienia ceny 8 wagonów pasażerskich, nie eksploatowanych. Sześć z tych wagonów ma być wagonami bezprzedziałowymi, a 2 „wagonami przedziałowymi specjalnymi do przewozu konwoju”.

Ich długość ma wynosić 26,4 metry. Wagon bezprzedziałowy ma umożliwić transport 72 osób na miejscach siedzących. Jedynie ostatnie dwie pary siedzeń na końcu pojazdu mają być zwrócone oparciami do siebie. Na wyposażeniu mają być dwie toalety, klimatyzacja oraz urządzenia, które pozwolą na działanie przynajmniej oświetlenia, ogrzewania i lodówek w środku, bez zasilania zewnętrznego.

Na wyposażeniu znajdą się zatem – lodówka, płyta grzejna i mikrofala oraz wózek kelnerski. W zapytaniu znajduje się także punkt dotyczący ceny instalacji systemu audio- video, z monitorami LCD, nagłośnieniem, czytnikami kart i portami USB. Wagon przedziałowy ma być wyposażony w 6 przedziałów z wygodnymi łóżkami, przedział dla dowódcy, przedział narad z aneksem kuchennym oraz szafkę na broń. Wagony mają mieć parametry umożliwiające poruszanie się z prędkością 160 km/h i 200 km/h, wymagania zgodne z TSI oraz możliwość wjazdu do wielu europejskich krajów, gdzie istnieje tor o szerokości 1435 mm.

PKP Intercity chciałoby pierwsze z tych wagonów otrzymać już w przyszłym roku, a całość zamówienia odebrać do 2019 roku. Co ważne PKP Intercity nie ma zamiaru płacić za wagony dla MON. Z wypowiedzi prezesa PKP SA Krzysztofa Mamińskiego wynika, że zakup będzie finansowany ze środków budżetowych.
RK

Materiał ukazał się w Raporcie Kolejowym 4/2017

Dodaj komentarz