Analizy

Intercity szuka wagonów dla wojska

PKP Intercity planuje zakup specjalnych wagonów z szafkami na broń i niezależnym zasilaniem. Nie planuje jednak za nie płacić.

Przewoźnik wysłał w ostatnich dniach zapytanie dotyczące wagonów specjalnego przeznaczenia, które miałyby służyć do transportu wojska. Co ważne, byłyby to pierwsze tego typu wagony w posiadaniu Intercity. Zapytanie wysłane przez Spółkę to efekt sondowania rynku. Intercity zwróciło się do producentów o udzielenie informacji na temat możliwości dostawy i przedstawienia ceny 8 wagonów pasażerskich, nie eksploatowanych. Sześć z tych wagonów ma być wagonami bezprzedziałowymi, a 2 „wagonami przedziałowymi specjalnymi do przewozu konwoju”.

Ich długość ma wynosić 26,4 metry. Wagon bezprzedziałowy ma umożliwić transport 72 osób na miejscach siedzących. Jedynie ostatnie dwie pary siedzeń na końcu pojazdu mają być zwrócone oparciami do siebie. Na wyposażeniu mają być dwie toalety, klimatyzacja oraz urządzenia, które pozwolą na działanie przynajmniej oświetlenia, ogrzewania i lodówek w środku, bez zasilania zewnętrznego.