Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Jaśniej i oszczędniej – PKP PLK wymienia oświetlenie

PKP Polskie Linie Kolejowe wymieniły na peronach, przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach ponad tysiąc zwykłych lamp na oświetlenie LED. Działania te pozwolą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i ograniczyć emisję CO2.

Fot. L. Brylowski / PKP PLK

Wprowadzane przez PLK rozwiązania to dobre zmiany dla środowiska oraz oszczędności kosztów dla PLK. Dla podróżnych wprowadzanie oświetlenia LED-owego to wyższy komfort korzystania ze stacji i przystanków. Lampy LED mają również dłuższą żywotność w porównaniu do stosowanych opraw sodowych. Jest także możliwość regulacji intensywności świecenia, w zależności od potrzeb.

– Wymiana dotychczasowych źródeł światła na lepsze dla podróżnych, korzystniejsze dla środowiska i tańsze oświetlenie LED-owe, to jedno z działań PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na rzecz poprawy efektywności energetycznej. Korzystne zmiany przynosi także wykorzystywanie przez naszą spółkę energii słonecznej z instalacji fotowoltaicznych, termomodernizacja budynków, wymiana instalacji grzewczych – powiedział Piotr Majerczak, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

W ostatnich latach, tylko ramach bieżących działań, zamontowano ponad 13 000 opraw w technologii LED. Rocznie to oszczędności w zużyciu energii elektrycznej w wysokości ok. 4500 MWh co odpowiada potrzebom na energię ponad 1900 gospodarstw domowych. Wymiana opraw oświetleniowych to także zysk dla środowiska – redukcja emisji CO2 o ponad 3250 ton rocznie. Dla porównania szacuje się, że 1 hektar sosnowego lasu wchłania rocznie 20 ton CO2.