global Konflikt w Ukrainie Personalia Wydarzenia

Jewgen Laszczenko prezesem Ukrzaliznytsii

Jewgen Laszczenko objął funkcję prezesa Zarządu JSC „Ukrzaliznycia”. Wniosek rady nadzorczej spółki zatwierdził Gabinet Ministrów Ukrainy.

– W ciągu ostatniego roku, roku inwazji rosyjskiej na pełną skalę, w UZ wprowadzono szereg wręcz rewolucyjnych zmian z bezpośrednim udziałem Jewgienija Laszczenki. Przede wszystkim jest to przejście do bezpośrednich kontaktów z producentami surowców energetycznych: produktów naftowych, energii elektrycznej, gazu – informuje Ukrzaliznytsia. – Dzięki tym decyzjom państwo zaoszczędziło łącznie miliardy hrywien. Kolejnym ważnym osiągnięciem było przekazanie wpłat za dwie emisje euroobligacji na łączną kwotę 895 mln dolarów. W szczególności te i kilka innych decyzji zarządczych pomogło utrzymać stabilność finansową Ukrzaliznycji w ciągu ostatnich dwóch lat. W praktyce oznacza to wspieranie zdolności obronnych i gospodarki państwa wojującego. A nie mniej ważna jest stabilna wypłata wynagrodzeń kolejarzom.

 

Przed Jewgiernijem Laszczenko stoją obecnie trzy kluczowe zadania:

  • Kontynuacja reformy UZ

Laszczenko będzie musiał stworzyć odrębne piony UZ, w zależności od obszaru działalności (pasażerski, cargo, produkcja i infrastruktura) oraz ustalić ich zgodność z prawodawstwem europejskim, zwłaszcza w kwestiach bezpieczeństwa i inkluzywności.

  • realizacja programu inwestycyjnego

Rozwój szlaków eksportowych i stworzenie niezbędnej infrastruktury, elektryfikacja niezbędnych odcinków kolejowych itp.

  • rentowności firmy

– Dziękuję Oleksandrowi Kubrakovowi i Radzie Nadzorczej za zaufanie – mówi nowy Prezes Zarządu Ukrzaliznytsia. – Wspólnie z radą nadzorczą już teraz pracujemy nad aktualizacją strategii rozwoju UZ, aby przyspieszyć program reform spółki uwzględniający nowe wyzwania. A cel pozostaje niezmienny – wybór niezależnych pionów biznesowych z uwzględnieniem najlepszych światowych praktyk w celu zapewnienia maksymalnej przejrzystości i efektywności operacyjnej firmy.

 

Rok 2022 spółka zakończyła stratą w wysokości 10,8 mld UAH, rok 2023 — przewidywano stratę w wysokości 20,2 mld UAH. Wychodzenie na zero dzięki wdrożeniu zestawu działań związanych z przejrzystością zakupów, efektywnością wykorzystania zasobów itp. jest kluczowym priorytetem.

W 2023 roku zespół UZ postawił wysoko poprzeczkę realizacji programu inwestycyjnego, który ma na celu wsparcie oraz w dużym stopniu na odbudowę i rozwój potencjału eksportowego Ukrainy.

– Budżet projektów inwestycyjnych, które planujemy zrealizować dzięki międzynarodowej pomocy finansowej, wyniesie co najmniej 400 mln dolarów – informuje UZ. – Radykalnie zmieniamy wewnętrzne procesy UZ, aby zapewnić efektywną realizację programu inwestycyjnego. Naszym celem jest również poprawa jakości obsługi pasażerów i klientów biznesowych.

 

Ukrzaliznycia dąży także do zapewnienia stabilności pracy i zrównoważonego rozwoju firmy programów społecznych na rzecz ochrony i wsparcia pracowników kolei i członków ich rodzin. Również w tym kierunku będzie realizowany program dla weteranów, którzy obecnie chronią kraj.

– Ukrzaliznycja będzie nadal dokładać wszelkich starań, aby zbliżyć Ukrainę do zwycięstwa – podkreślają przedstawiciele przewoźnika.

Kim jest nowy Prezes Zarządu UZ?

Jewhen Laszczenko jest absolwentem Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego na kierunku Cybernetyka Ekonomiczna.

Dodaj komentarz