global Raport z Polski Wydarzenia

Joe Biden podróżował wagonem zmodernizowanym w PESA Bydgoszcz [ZDJĘCIA]

Wagon, którym w podróż z Polski do Kijowa wybrał się Prezydent USA Joe Biden, modernizowany był w 2005 r. w PESA Bydgoszcz. Informację tę potwierdził Maciej Grześkowiak, Dyrektor ds. Projektów Strategicznych i Komunikacji producenta taboru znad Brdy.

Joe Biden w wagonie zmodernizowanym przez PESA Bydgoszcz. Droga do Kijowa (fot. To zdjęcie przejdzie do historii. Tak podróżował Joe Biden Źródło: Twitter @nickschifrin)
Joe Biden w wagonie zmodernizowanym przez PESA Bydgoszcz. Droga do Kijowa (fot. To zdjęcie przejdzie do historii. Tak podróżował Joe Biden Źródło: Twitter @nickschifrin)

Prezydent Stanów Zjednoczonych spotkał się w poniedziałek 20 lutego w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta ta do samego końca utrzymywana była w ścisłej tajemnicy. Na pokład samolotu Air Force One, później zaś na pokład pociągu Ukrzaliznytsii, Biden zabrał tylko dwóch dziennikarzy – Sabrinę Siddiqui z „The Wall Street Journal”, a także fotografa agencji AP Evana Vucciego. Obojgu zabrano telefony, które zwrócono dopiero w Ambasadzie USA w Kijowie.

W niedzielę, chwilę przed godz. 20.00 prezydencki samolot wylądował na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Kwadrans później konwój z Bidenem ruszył w stronę Przemyśla. Na dworcu samochody zatrzymały się bezpośrednio przy wagonie. Według relacji Siddigui, wszystkie okna w pociągu były zasłonięte. Dziennikarzy ulokowano w osobnych wagonach, nie mając z prezydentem styczności. Większość składu zajmowała ochrona.

Do Kijowa pociąg dojechał około godz. 9.00 czasu polskiego (- godz. 8.00 czasu lokalnego).

Wagon specjalny Kolei Lwowskiej

Jak wygląda wagon, którym poruszał się prezydent Joe Biden? Zmodernizowany w 2005 r. w PESA Bydgoszcz pojazd ma salon, dwie sypialnie, kuchnię, a także dwie łazienki.

– Wnętrza są klimatyzowane i wyposażone w nowoczesne urządzenia elektroniczne – opisuje Maciej Grześkowiak. – Za design wnętrz odpowiadał Zespół Projektantów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wagon zbudowano na specjalnych wózkach SUW 2000, które mają zmienny rozstaw kół, pozwalający na jazdę po torach o różnej szerokości.

 

To nie jedyny pojazd wyprodukowany przez PESA Bydgoszcz wykorzystywany w czasie wojny w Ukrainie. Od pierwszych dni rosyjskiej agresji Aleksander Kamyszyn, Prezes Ukraińskich Kolei podróżuje pojazdem specjalnym Pesa 610M. To wagon inspekcyjny, wyprodukowany w jednym egzemplarzu w 2004 roku. Szef Kolei Ukraińskich wykorzystuje go jako mobilne centrum dowodzenia.

Dodaj komentarz