global Wydarzenia

Joe Biden zapowiada budowę tunelu kolejowego w Baltimore

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden promuje ustawę infrastrukturalną z 2021 r. W tym celu przyjechał do Baltimore, by przyjrzeć się z bliska 150-letniemu tunelowi kolejowemu, który wymaga natychmiastowej modernizacji. I, jak zapowiedział, tak się właśnie stanie. To jednak nie wszystko…

Prezydent Joe Biden przyjechał do Baltimore, by ogłosić plany modernizacji tunelu kolejowego i budowę nowego obiektu (fot. By Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America - Joe Biden, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81734764)
Prezydent Joe Biden przyjechał do Baltimore, by ogłosić plany modernizacji tunelu kolejowego i budowę nowego obiektu (fot. By Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America – Joe Biden, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81734764)

W ramach inwestycji powstanie nowy tunel, stary zaś zostanie zmodernizowany. Prace potrwają ok. 10 lat. Budowa czterech torów pozwoli podróżować pociągiem nawet ponad 100 mil na godzinę.

– Przez lata okoliczni mieszkańcy i podróżni wnioskowali o modernizację tego tunelu – tak się teraz stanie – zapewnił Joe Biden w trakcie konferencji prasowej. – Obiekt liczy 150 lat. Zastanawiam się, jakim cudem on jeszcze stoi!

 

Prezydent przyjechał do Baltimore, by promować swoją ustawę infrastrukturalną z 2021 r. Modernizacja tunelu i budowa nowego obiektu między Baltimore a Potomac może skrócić o połowę dojazd do Waszyngtonu.

Prace w tunelu pozwolą stworzyć nawet 20 tys. miejsc pracy, wpłyną na ruch samochodowy oraz ograniczą zanieczyszczenie środowiska.

Tunel w Baltimore powstał w 1873 r., kiedy prezydentem USA był Ulysses S. Grant. Inwestycja połączyła siecią kolejową Filadelfię i Waszyngton. Z czasem zaś stał się jednak tzw. wąskim gardłem na linii. Pociągi zwalniają tam do 48 km/h.

Modernizacja tunelu i budowa nowego obiektu zakończyć się ma w 2033 roku. Docelowo powstaną cztery tory (po dwa w każdym kierunku). Pociągi rozpędzą się tam do ponad 100 mil/h.

Jak powiedział prezydent Biden, tunel otrzyma imię Fredericka Douglassa. Tym samym USA uczci mężczyznę, który uciekł z niewoli w Maryland i został wybitnym abolicjonistą.

Koszt prac tunelowych to 6 mld dolarów. Inwestycję dofinansuje m.in. Maryland, które przekaże na budowę 450 mln dolarów.

Przebudowa tunelu i budowa nowego obiektu spotyka się jednak ze sprzeciwem części lokalnej społeczności. Grupa Residents Against the Tunnels (RATT) sprzeciwia się projektowi z obawy, że hałas przejeżdżających pociągów i trwającej budowy wpłynie na środowisko.

Do 2019 roku tunel w Baltimore pokonywało ok. 200 tys. osób każdego dnia. Obecny obiekt został uszkodzony m.in. przez słoną wodę, która zalała go w trakcie huraganu Sandy w 2012 r.

Kolejne podróże Bidena

Baltimore to pierwszy z trzech zaplanowanych przystanków prezydenta Joe Bidena w trakcie trasy promującej ustawę infrastrukturalną. We wtorek planuje jechać do Nowego Jorku, gdzie porozmawia o planach kolejnego tunelu kolejowego, który powstać ma pod rzeką Hudson. W piątek zaś Biden uda się do Filadelfii.

Dodaj komentarz