Tabor Tramwaje

Kaohsiung: na tory wyjechały pierwsze tramwaje Alstom Citadis X05

Na linię South Circular Light Rail w Kaohsiung na Tajwanie wyjechał pierwszy tramwaj Citadis X05. Za zaprojektowanie, dostawę i uruchomienie 15 pojazdów odpowiedzialny był Alstom. To nie pierwsze tramwaje Alstom eksploatowane na Tajwanie.

– Jesteśmy pierwszym azjatyckim miastem, które wykorzystuje na linii tramwajowej pojazdy Citadis X05. Cieszymy się, że w ten sposób możemy przyczynić się do ekologicznych zmian w transporcie publicznym w Kaohsiung, jednocześnie utrzymując niezmienioną estetykę miasta – powiedział Olivier Loison, dyrektor zarządzający Alstom w Chinach i Azji Wschodniej.

 

Tramwaje zaprojektowane zostały z myślą o komforcie pasażerów. Pojazdy są niskopodłogowe, wyposażone w podwójne drzwi, duże okna, oświetlenie LED, ergonomiczne i szerokie siedzenia oraz duże ekrany informacyjne dla pasażerów.

Citadis X05, najnowsza wersja gamy Citadis, oferuje szereg nowych technologii, w tym silniki z magnesami trwałymi zapewniające wyższą wydajność, a także zoptymalizowane HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja), które łącznie zmniejszają zużycie energii o 25 proc. Uproszczona integracja i konserwacja podsystemów zmniejsza koszty cyklu eksploatacji, a tramwaj w 97 proc. nadaje się do recyklingu.

Aby zintegrować tramwaje z miejskim krajobrazem, w pojazdach zainstalowano bezprzewodowe zasilanie naziemne. Pojazdy będą ładowane na każdym przystanku

Tramwaje zostały wyprodukowane w ośmiu zakładach Alstom we Francji: La Rochelle (projekt i montaż), Aix en Provence (system kontroli bezpieczeństwa), Le Creusot (wózki), Ornans (silniki), Tarbes (wyposażenie systemu trakcyjnego), Valenciennes (projekt wnętrza), Villeurbanne (elektronika pokładowa) i Vitrolles (skrzynki przełączające zasilanie pokładowe). Włoski zakład odpowiedzialny był za system trakcyjny. Na Tajwanie przeprowadzono testy, szkolenia i zapewniono usługi gwarancyjne.

Po otwarciu linii tramwajowej w Kaohsiung, torowisko utworzy 22,1-kilometrową pętlę wokół miasta. Łącznie powstanie 37 stacji. Pierwszy odcinek, z 14 stacjami, działa od października 2015 r. Drugi odcinek obejmuje 23 stacje. Jego częściowa eksploatacja (9 stacji na odcinku 12,8 km) rozpoczęła się 12 stycznia 2021 r.

Tramwaje Citadis kursują w największych światowych miastach od 20 lat. Do tej pory sprzedano ponad 2,8 tys. pojazdów. Citadis X05 zobaczyć można w takich miastach jak: Ateny, Awinion, Caen, Frankfurt, Lusail, Nicea, Paryż i Sydney.