global Tabor

Karolina Północna: CATS wycofuje część pojazdów Lynx

Charlotte Area Transit System wycofuje z eksploatacji wszystkie starsze lekkie pojazdy szynowe. Powodem jest „powtarzający się w pojazdach problem z kołem”. Natychmiastowe działania zlecił Departament Transportu Karoliny Północnej.

Lynx, Karolina Północna (By Prasit Frazee - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20727730)
Lynx, Karolina Północna (By Prasit Frazee – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20727730)

Sprawa swój początek ma w grudniu 2023 roku. Jednego z maszynistów Lynxa zaniepokoił w trakcie jazdy dźwięk, odpowiadający niestandardowemu „kliknięciu”. Jak się okazało, wywołany on został przez niewielką niedoskonałość w kole (flat spot – płaskie miejsce), mierzone w milimetrach.

Problem poddano analizie i naprawie. Pojazd do eksploatacji wrócił 30 grudnia. Tydzień później maszynista jadący tym samym Lynxem ponownie usłyszał charakterystyczne „klikanie”. Spółka zdecydowała o ponownym skierowaniu maszyny do naprawy.

Lekki pojazd szynowy poddany został ponownej kontroli, która wykazała „nieprawidłowy ruch” jednego z kół. W związku z tym CATS skontaktowało się z nadzorcą bezpieczeństwa z Departamentu Transportu. Jego decyzją z eksploatacji wycofano część starszych pojazdów Lynx przewoźnika.

Aktualnie badany jest związek awarii z problemem z łożyskami kulkowymi w osiach kół, który w 2022 r. doprowadził do wykolejenia maszyny.

CATS stwierdziło, że przeprowadziło inspekcję wszystkich swoich pojazdów kolei lekkiej i nie stwierdziło więcej żadnych podobnych problemów.

Dodaj komentarz