global Wydarzenia

Katastrofa kolejowa w Indiach. Szokujące ustalenia śledczych

Indyjski minister ds. kolei przedstawił wstępny raport ze zderzenia dwóch pociągów pasażerskich w dystrykcie Vizianagaram. W wypadku śmierć poniosło 14 osób, a ponad 50 zostało rannych. – Dwaj maszyniści w chwili zdarzenia oglądali na smartfonie Puchar Świata w krykiecie, pomiędzy Anglią a Indiami.

Katastrofa kolejowa w Indiach (fot. @shaandelhite/Twitter (X)
Katastrofa kolejowa w Indiach (fot. @shaandelhite/Twitter (X)

Do katastrofy kolejowej doszło 30 października 2023 r. w dystrykcie Vizianagaram w indyjskim stanie Andhra Pradesh. Maszynista pociągu pasażerskiego przekroczył sygnał „stój”, nakazujący zatrzymanie przed semaforem, i wjechał w tył jadącego przed nim pociągu pasażerskiego. W wyniku zderzenia wykoleiły się trzy wagony, śmierć poniosło w wypadku 14 osób, rannych zostało ponad 50.

– W chwili zdarzenia w kabinie znajdowali się dwaj maszyniści, którzy na smartfonie oglądali mecz krykieta – informuje minister kolei Indii. – Wprowadzamy środki bezpieczeństwa, aby w przyszłości zapobiec takim incydentom. Zadbamy o to, aby maszyniści byli w pełni skupieni na wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych.

 

Wśród ofiar wypadku są dwaj wspomnieni maszyniści.

Ostateczny raport ze śledztwa w sprawie katastrofy nie został jeszcze opublikowany.

Indie, kraj liczący 1,42 miliarda mieszkańców, posiadają jedną z najbardziej rozbudowanych i skomplikowanych linii kolejowych na świecie, zbudowaną w czasach kolonializmu brytyjskiego. Sieć kolejowa liczy ponad 64 000 km torów. W Indiach kursuje ok. 14 000 pociągów pasażerskich, funkcjonuje tam 8 000 stacji.

Jak podaje Krajowe Biuro Rejestrów Kryminalnych w Indiach, w latach 2017-2021 w wypadkach kolejowych zginęło ponad 100 tys. osób. 293 osoby zginęły w wyniku wykolejenia pociągów. Zdarzenia te stanowią 69 proc. wszystkich wypadków na torach w Indiach.

Dodaj komentarz