Inwestycje Pasażer

Kiedy wrócą pociągi na linię kolejową Malbork – Kwidzyn?

Tak przebiegały prace na dworcu PKP w Kwidzynie w II połowie 2019 r.

W drugiej połowie roku przywrócony zostanie ruch kolejowy na trasie łączącej Malbork z Kwidzynem. Po modernizacji na linii 207 pociągi pasażerskie osiągać będą prędkość do 120 km/h.

PKP PLK modernizują 70 km torów kolejowych między Malborkiem a granicą województwa. Prace obejmują także 9 przystanków osobowych: Kwidzyn, Sztum, Gardeja, Ryjewo, Brachlewo, Gościszewo, Sztumska Wieś, Sadlinki, Dziwno.

Na pomorskim odcinku trasy wymienione zostaną urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Przebudowanych zostanie 120 obiektów inżynieryjnych i 36 przejazdy drogowe. Wszystkie wyposażone zostaną w sygnalizacje świetlną oraz nowe oświetlenie.

Docelowo po torach pociągi pasażerskie przejadą z prędkością do 120 km/h. Wcześniej pokonywały tę trasę średnio w 60-80 km/h. Czas przejazdu między Malborkiem a Grudziądzem skróci się o 13 minut.

Jak informuje portal tvsztum.pl, pociągi na trasę Malbork – Kwidzyn wrócić mają 9 czerwca. O komentarz zwrócono się do rzecznika prasowego PKP PLK, który podtrzymał stanowisko o uruchomieniu linii w drugiej połowie bieżącego roku.

Inwestycja oddana miała być szybciej. Opóźnienia prac spowodowane są m.in. niedostatecznym zaangażowaniem wykonawcy oraz wydłużającymi się procedurami związanymi z uzyskiwaniem niezbędnych do realizacji decyzji i pozwoleń.

Inwestycja na linii 207, między granicą województwa pomorskiego a Malborkiem, kosztuje 212 mln zł i jest finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Dofinansowanie ze środków UE wynosi blisko 85 proc.