Aktualności Inwestycje

Kolej bardziej dostępna w Małopolsce

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A podpisały umowę z Zarządem Województwa Małopolskiego o współfinansowaniu projektu rewitalizacji linii nr 117 na odcinku Wadowice – Andrychów wraz z budową mijanki w Barwałdzie Średnim w ramach RPO Województwa Małopolskiego. Efektem inwestycji za ponad 129 mln zł będzie dostępniejsza kolej oraz wygodniejsze i sprawniejsze podróże w regionie.

Fot. Konrad Gawłowski

PLK szykują lepszą trasę z Małopolski na Podbeskidzie. Umowa podpisana z Zarządem Województwa Małopolskiego gwarantuje dofinansowanie inwestycji w wysokości ponad 104 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie dostępności kolei oraz zapewnienie sprawniejszych podróży z Krakowa w Beskidy przez Wadowice i Andrychów.

Umowa na dofinansowanie, gwarantuje realizację inwestycji ważnej nie tylko dla mieszkańców Małopolski. Zakończenie prac na linii kolejowej Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice – Andrychów, w tym nowy przystanek w Wadowicach, zwiększy dostęp do kolei i poprawi warunki życia mieszkańców. Podobne projekty, ułatwiające komunikację, realizowane są na terenie całego kraju. Konsekwentnie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej powiedział Andrzej Adamczyk minister infrastruktury.

 

Kolej ma być nie tylko szybsza, ale bardziej dostępna. W ostatnich latach na małopolskich torach dokonała się prawdziwa rewolucja. Małopolanie przyzwyczaili się już do tego, że pociągi są tanie, szybkie, komfortowe i punktualne. Wierzę, że ta inwestycja przyniesie realne korzyści nie tylko mieszkańcom, którzy będą mogli łatwiej dotrzeć do szkoły, pracy czy na uczelnię, ale także dla środowiska naturalnego, bo w ten sposób ograniczamy liczbę samochodów na małopolskich drogach – mówi Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski.

 

W grudniu nowym torem z Wadowic do Andrychowa

Efektem rozpoczętych w lipcu prac, jeszcze w tym roku będzie możliwość podroży pociągiem z Wadowic do Andrychowa. Po demontażu starych elementów trasy ułożono już kilkanaście kilometrów nowego toru. Postępuje montaż i regulacja sieci trakcyjnej. Przebudowywane są perony na stacji w Andrychowie oraz na przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie. Dzięki inwestycji podróżni zyskają dodatkowy przystanek w Wadowicach, w rejonie osiedla Podhalanin. Zmodernizowane i nowe perony ułatwią pasażerom wsiadanie do pociągów. Będą min. nowe wiaty, ławki oraz oznakowanie i tablice informacyjne.

Mijanka w Barwałdzie Średnim – większe możliwości podróży

Efektem inwestycji będzie krótszy czas przejazdu i wyższy poziom bezpieczeństwa. Przebudowa linii obejmuje urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Prace na 40 przejazdach kolejowo-drogowych zwiększą poziom bezpieczeństwa.

W połowie 2021 r. zaplanowano również budowę mijanki w Barwałdzie Średnim. Takie rozwiązanie zwiększy przepustowość linii i stworzy warunki dla uruchamiania dodatkowych pociągów. Dwa nowe perony ułatwią dostęp do kolei.

Inwestycja na trasie Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice – Andrychów, m.in. dzięki budowie mijanki, zapewni sprawniejsze podróże w regionie, a nowe i przebudowane przystanki lepszy dostęp do pociągów. Pomimo epidemii koronawirusa, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują ważne społecznie projekty, podpisywane są umowy i ogłaszane przetargi – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Dodaj komentarz