global Wydarzenia

Kolej połączyła Iran z Afganistanem

Prezydenci Iranu oraz Afganistanu otworzyli nowy 140-kilometrowy odcinek trasy kolejowej, łączącej oba państwa. Docelowo linia ma być dłuższa o 80 km. Trasa to część istotnego dla krajów korytarza kolejowego wschód – zachód.

Fot. pikist.com

– To historyczny dzień dla Iranu, historyczny dla stosunków między Iranem a Afganistanem – powiedział w trakcie wirtualnej ceremonii Hassan Rouhani, prezydent kraju. – To szósta linia transgraniczna dla Iranu.

 

Budowa linii rozpoczęła się w 2007 roku. Cały projekt kosztował 700 mln dolarów (28 bilionów rialów). Podzielony został na etapy – trzy odcinki trasy sfinansował Teheran, czwarty – Kabul.

W czwartek oficjalnie do użytku oddane zostały trzy sekcje, obejmujące 140 km – od irańskiego Khaf do Roznak w prowincji Herat w Afganistanie.

Przed uroczystością odcinek został przetestowany – w ubiegłym tygodniu linią przejechał 400-tonowy pociąg z cementem oraz pociąg pasażerski z irańskimi urzędnikami zmierzającymi do Afganistanu.

Kolej zmieni nasze wioski, miasteczka i miasta w centra biznesowe – powiedział w trakcie inauguracji jeden z mieszkańców Rozanaka, witający pociąg.

 

Jak szacuje irański minister ds. Dróg i rozwoju miejskiego Mohammad Eslami, pociągi mogą przewieźć każdego roku milion pasażerów i sześć milionów ton towarów.

– Nasza kultura i historia są podobne, dlatego rynki irański i afgański także powinny być połączone – mówił w trakcie ceremonii Rouhani. – Nasze zwycięstwo jest waszym zwycięstwem, a wasze szczęście naszą radością – powiedział, zwracając się do mieszkańców sąsiedniego kraju.

 

W przemówieniach prezydenci wyrażali nadzieję, że projekt doprowadzi do gospodarczego wzrostu regionu.

Jak informują lokalne media, projekt, realizowany w ramach trójstronnego porozumienia – Iran, Afganistan, Indie – odegra znaczącą rolę w połączeniu śródlądowego transportu na linii z Europą, Rosją i Turcją.

W planach Iranu i Afganistanu jest także budowa drugiej linii kolejowej łączącej Europę z Chinami, która przebiegać będzie przez terytorium obu państw. Obecnie trwają rozmowy.

Źródło: france24.com, aa.com.tr

Dodaj komentarz