Raport z Polski Wydarzenia

“KOLEJą NA WAKACJE” – Stacja Muzeum zaprasza na wernisaż

Stacja Muzeum w Warszawie zaprasza na inaugurację wystawy „KOLEJą NA WAKACJE”. Wernisaż odbędzie się w czwartek 13 czerwca o godz. 14.00 na terenie Muzeum przy ul. Towarowej 3.

Fot. Stacja Muzeum
Fot. Stacja Muzeum

„KOLEJą NA WAKACJE”, to wystawa fotograficzna przedstawiająca, jak wyglądały podróże koleją na letni wypoczynek na przestrzeni ostatnich 120 lat. Kolej sprawiła, że podróże, w tym te wakacyjne, stały się prostsze i powszechniejsze. Poprzez zróżnicowanie klas wagonów, niemal każdego było stać na bilet kolejowy. Powstawanie kolejowych szlaków umożliwiło rozwój wielu miejscowości letniskowych, wśród których znajdują się najpopularniejsze dziś letnie kurorty, takie jak: Władysławowo, Hel, Krynica Zdrój, czy Zakopane. Tłumy spragnionych letników i urlopowiczów niezmiennie od wielu już dekad tłoczą się na dworcach kolejowych i w pociągach, które jednych wiozą nad morze, a drugich w góry. To właśnie takie obrazy zobaczymy na wystawie.

Wystawa „KOLEJą NA WAKACJE”, to pierwsza ekspozycja, gdzie możliwość jej współtworzenia dostał każdy, kto podczas swoich podróży uwiecznił ten fakt w formie fotografii i postanowi podzielić się swoimi zdjęciami ze Stacją Muzeum. Wybrane zdjęcia zostaną zaprezentowane w „Galerii Wagon” i pozwolą przybliżyć ten aspekt podróży wszystkim zwiedzającym.

Patronami medialnymi wystawy są: Raport Kolejowy i Kolejowy Portal.

Wstęp na otwarcie wystawy jest bezpłatny.

Po wernisażu, o godz. 14:30 odbędzie się spotkanie prasowe w sprawie międzynarodowego konkursu fotograficznego pt. „Najpiękniejsze szlaki turystyki kolejowej Polski i Słowacji”, organizowanego wspólnie przez: Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz”, Towarzystwo Słowaków w Polsce, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Stację Muzeum w Warszawie, Instytut Słowacki w Warszawie, Polski Instytut w Bratysławie, Koleje Słowackie, biuro turystyczne TurKol.pl, Travel Slovakia, Województwo Podkarpackie oraz wydawnictwa: „Život”, „Przekaźnik” i „Žielezničný Semafor”.

Celem konkursu jest przybliżenie, wypromowanie i przedstawienie na fotogramach regionów związanych z turystyką oraz wykorzystania w niej walorów kolejowych.

Dodaj komentarz