Inwestycje Wydarzenia

Koleją przez Kotlinę Jeleniogórską

Rusza rewitalizacja linii kolejowej nr 308 między Jelenią Górą i Mysłakowicami. Inwestycja za ponad 20 milionów złotych jest pierwszym etapem na drodze do uruchomienia połączeń w Kotlinie Jeleniogórskiej. Po zakończeniu wszystkich prac będzie możliwy dojazd koleją do Karpacza, Kowar i Ogorzelca.

Zdjęcia: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Zdjęcia: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

29 kwietnia br. w urzędzie gminy w Mysłakowicach plac budowy przekazano wykonawcy, którym jest Infrakol Sp. z o.o. Sp. k. z Jawora. Spółka przeprowadzi rewitalizacje w ciągu 15 miesięcy. Dzięki temu na linię wróci ruch pasażerski.

Prace obejmą odcinek o długości 10 km. Koszt inwestycji to ponad 20 mln zł. Dofinansowana została ona z budżetu państwa w ramach programu Polski Ład.

O starcie prac i dalszych krokach marszałek Cezary Przybylski powiedział:

– Dzisiaj oficjalnie przekazaliśmy plac budowy pod rewitalizację odcinka linii 308 Jelenia Góra – Mysłakowice. To ważny krok w przywracaniu mieszkańcom Kotliny Jeleniogórskiej dostępu do kolei. Rewitalizacja tego odcinka umożliwi powrót pociągów do Karpacza. To właśnie w Mysłakowicach linia 340 zaczyna swój bieg w stronę miasta u stóp Śnieżki. Wkrótce ogłosimy również przetarg na dalszą część tej niezwykle ważnej trasy – z Mysłakowic do Karpacza.

 

Zakres prac

Zakres prac obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej i przeprowadzenie robót budowlanych, w które wchodzi wykonanie nawierzchni kolejowej, podtorza, odwodnienia oraz obiektów inżynieryjnych (w tym tunelu o długości ponad 1 km i mostu o długości 69 m). Powstaną także nowe przejazdy kolejowo-drogowe, przejścia wraz z wymaganymi urządzeniami, oświetlenie oraz budowle i obiekty obsługi podróżnych (perony w Łomnicy i Mysłakowicach o długości 100 m z wiatami peronowymi i elementami małej architektury, oznakowaniem i systemem monitoringu oraz miejscami parkingowymi).