global Wydarzenia

Koleje Azerskie i Gruzińskie podpisały list intencyjny dot. współpracy

Koleje Azerskie (ADY) podpisały dokument o współpracy z Kolejami Gruzińskimi. Spotkanie przedstawicieli obu spółek odbyło się w siedzibie ADY.

Fot. ADY

W trakcie spotkania prezes azerbejdżańskich kolei Dżawid Gurbanow mówił o perspektywie współpracy obu krajów w dziedzinie kolei. 

Sektor transportowy zawsze był w centrum zainteresowania rządu, jako jeden z głównych obszarów współpracy międzynarodowej – podkreślał Gurbanow. – Położenie dodatkowo zwiększa możliwości logistyczne i tranzytowe, dziś Azerbejdżan jest ważnym międzynarodowym węzłem transportowym.

 

Prezes ADY mówił także o reformach w sektorze kolejowym, podkreślając znaczenie w tranzycie linii Baku – Tbilisi-Kars. 

 David Peradze, dyrektor generalny Kolei Gruzińskich, mówił o możliwościach dalszego zacieśniania współpracy. 

Połączenie kolejowe Baku-Tbilisi-Kars ma charakter globalny – mówił. – Projekt ten w dużym stopniu przyczynia się do stabilności w regionie, zacieśniania więzi między naszymi narodami i wpływa na rozwój gospodarczy.

 

Spotkanie zaowocowało także rozmowami o przyszłym rozwoju trasy i pracach nad organizacją dodatkowych transportów kolejowych na szlaki przebiegające przez terytoria obu krajów. Omówiono również zagadnienia będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym współpracy w ramach transkaspijskiego międzynarodowego szlaku transportowego.

Dodaj komentarz