global Inwestycje

Koleje Czeskie wyłożą miliardy na zabezpieczenie infrastruktury i wyposażenie pociągów

Rocznie 5 mld koron Koleje Czeskie przeznaczą na zabezpieczenie infrastruktury kolejowej, 2 mld zaś na wyposażenie pociągów. W ciągu najbliższych 20 lat Ministerstwo Transportu i Zarząd Kolei planują zainwestować w poprawę bezpieczeństwa łącznie ponad 100 mld koron. Środki zostaną przeznaczone na wyposażenie linii i pociągów w europejskie urządzenie sygnalizacyjne ETCS, które może automatycznie zatrzymywać pociąg lub zdalnie monitorować prędkość na linii.

– Jesteśmy gotowi zainwestować 5 mld koron rocznie do 2040 roku w celu zabezpieczenia wszystkich linii kolejowych w Czechach. To razem ok. 84 mld koron – powiedział minister transportu Karel Havlíček po kolejnym posiedzeniu Komitetu Roboczego ds. Wzrostu Bezpieczeństwa Ruchu Kolejowego. – Na wyposażenie całego taboru spodziewamy się w ciągu 10 lat otrzymać ok. 23 mld koron. To dwa miliardy koron rocznie.

 

Aktualnie system ETCS obejmuje 255 km czeskich linii kolejowych. W fazie próbnej jest kolejnych 206 km (między Břeclavem a Petrovicami u Karviné), w tym roku system zainstalowany zostanie na 108 km (między Přerovem a Česką Třebovą)

Minister Transportu Czech potwierdził, że od 1 stycznia 2025 r. pociągi, które nie będą wyposażone w pokładową część systemu ECTS nie będą dopuszczane na wybrane linie kolejowe. Jak podkreślił, będzie to krok milowy na drodze do ECTS, jako ujednoliconego systemu bezpieczeństwa w całej sieci kolejowej w Czechach.

Reklama