Konflikt w Ukrainie Pasażer

Koleje Dolnośląskie przedłużają ofertę dla uchodźców

Koleje Dolnośląskie od 24 lutego wydały 100 tys. tzw. biletów zerowych, dedykowanych obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Oferta, której ważność przewoźnik określił do końca marca, została przedłużona o kolejny miesiąc. KD zmieniają jednak jej zasady.

Fot. Koleje Dolnośląskie
Fot. Koleje Dolnośląskie

– Z naszej oferty korzysta duża liczba obywateli Ukrainy. W szczególności to kobiety z dziećmi oraz osoby starsze, które przybyły na Dolny Śląsk w pierwszych tygodniach wojny. Ma to swoje odzwierciedlenie w liczbach: od momentu wprowadzenia biletów „zerowych” do końca marca wydaliśmy ich już 100 tysięcy – podkreśla Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich

 

Przewoźnik przygotował ofertę, która trwać będzie do 30 kwietnia. Bezpłatne przejazdy dedykowane są ukraińskim kobietom, dzieciom oraz młodzieży do lat 18., a także seniorom powyżej 60. roku życia i osobom niepełnosprawnym, legitymującym się odpowiednim dokumentem.

Podczas przejazdu pasażerowie muszą okazać drużynie konduktorskiej ukraiński paszport lub dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość. Musi on zawierać jasno oznaczony status cudzoziemca, jako osoby, która przekroczyła granice po 24 lutego br.

Połączenia specjalne do Niemiec

Cztery specjalne pociągi humanitarne uruchomione przez KD w marcu do tej pory pomogły przedostać się na Dolny Śląsk niemal 2 tysiącom uchodźców z Ukrainy. Część osób przybywających do Wrocławia kontynuuje podróż w stronę zachodniej granicy Polski. Koleje Dolnośląskie w porozumieniu z niemieckim przewoźnikiem DB Regio uruchomiły połączenia specjalne do Berlina, w ramach funkcjonującego dotychczas „Pociągu do kultury”. Od 5 marca pociągi relacji WrocławBerlin kursowały 34 razy, niejednokrotnie zabierając na pokład maksymalną liczbę pasażerów.