Konflikt w Ukrainie Pasażer

Koleje Dolnośląskie przedłużają ofertę dla uchodźców

Koleje Dolnośląskie od 24 lutego wydały 100 tys. tzw. biletów zerowych, dedykowanych obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Oferta, której ważność przewoźnik określił do końca marca, została przedłużona o kolejny miesiąc. KD zmieniają jednak jej zasady.

Fot. Koleje Dolnośląskie
Fot. Koleje Dolnośląskie

– Z naszej oferty korzysta duża liczba obywateli Ukrainy. W szczególności to kobiety z dziećmi oraz osoby starsze, które przybyły na Dolny Śląsk w pierwszych tygodniach wojny. Ma to swoje odzwierciedlenie w liczbach: od momentu wprowadzenia biletów „zerowych” do końca marca wydaliśmy ich już 100 tysięcy – podkreśla Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich

 

Przewoźnik przygotował ofertę, która trwać będzie do 30 kwietnia. Bezpłatne przejazdy dedykowane są ukraińskim kobietom, dzieciom oraz młodzieży do lat 18., a także seniorom powyżej 60. roku życia i osobom niepełnosprawnym, legitymującym się odpowiednim dokumentem.

Podczas przejazdu pasażerowie muszą okazać drużynie konduktorskiej ukraiński paszport lub dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość. Musi on zawierać jasno oznaczony status cudzoziemca, jako osoby, która przekroczyła granice po 24 lutego br.

Połączenia specjalne do Niemiec

Cztery specjalne pociągi humanitarne uruchomione przez KD w marcu do tej pory pomogły przedostać się na Dolny Śląsk niemal 2 tysiącom uchodźców z Ukrainy. Część osób przybywających do Wrocławia kontynuuje podróż w stronę zachodniej granicy Polski. Koleje Dolnośląskie w porozumieniu z niemieckim przewoźnikiem DB Regio uruchomiły połączenia specjalne do Berlina, w ramach funkcjonującego dotychczas „Pociągu do kultury”. Od 5 marca pociągi relacji WrocławBerlin kursowały 34 razy, niejednokrotnie zabierając na pokład maksymalną liczbę pasażerów.

W sumie KD uruchomiły do tej pory 37 pociągów humanitarnych. Obecnie pociągi specjalne dla uchodźców do niemieckiego Cottbus kursują ze stacji Wrocław Główny do 6 kwietnia włącznie. Łącznie przewiozły już 5,5 tys. osób.

– To niejedyna płaszczyzna naszych działań pomocowych – organizujemy też pomoc rzeczową oraz tworzymy miejsca pracy dla uchodźców. Do tej pory już zatrudniliśmy dziesięciu nowych ukraińskich pracowników – podkreśla rzecznik Kolei Dolnośląskich.

Konwój z żywnością

Po konsultacji z Konsulem Generalnym Ukrainy Koleje Dolnośląskie zorganizowały pomoc rzeczową dla Ukraińców, którzy nadal pozostają na terenie okupowanego kraju. Do potrzebujących, m.in. osób przebywających w Kijowie, trafiły produkty spożywcze o łącznej wartości niemal 100 tys. zł.

– Łącznie wysłaliśmy do Ukrainy dwadzieścia cztery palety z produktami najpilniejszych potrzeb. Trafiły do mieszkańców Kijowa oraz do żołnierzy broniących ukraińskiej stolicy – dodaje Rodak.

 

To nie pierwsza pomoc rzeczowa, w którą zaangażowały się Koleje Dolnośląskie. Na początku marca pracownicy spółki z własnej inicjatywy przeprowadzili zbiórkę darów dla Ukrainy. Po tygodniu trwania akcji zebrano produkty ilościowo odpowiadające pojemności trzech busów dostawczych.

Dodaj komentarz