Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Koleje Dolnośląskie przedstawiły plany taborowe na najbliższe lata [ZDJĘCIA]

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Koleje Dolnośląskie ogłosiły dziś swoje plany taborowe na najbliższe lata. W trakcie konferencji prasowej podpisano dwie umowy – pierwszą z PKO Bankiem Polskim na udzielenie kredytu na zakup pociągów elektrycznych i hybrydowych, drugą – z producentem taboru PESA Bydgoszcz.

Podpisanie umowy z PKO BP

PKO BP udzieli kredytu na kwotę 422 mln zł na zakup 19 nowych pociągów PESA i NEWAG o napędzie elektrycznym oraz hybrydowym. Do inwestycji odniósł się dziś Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

– Jednym z głównych priorytetów województwa dolnośląskiego jest dostępność transportowa, która decyduje o rozwoju – podkreślał marszałek Cezary Przybylski. – Dlatego dziękuję prezesowi PKO BP za to, czego dziś jesteśmy świadkami. Zakup nowych pojazdów dla KD zwiększy ofertę transportową, pozwoli szybko i bezpiecznie przemieszczać się do miejsc pracy i nauki także tym osobom, które mieszkają poza granicami dużych aglomeracji.

.

Dzięki inwestycji w nowe pociągi ekologiczna flota Kolei Dolnośląskich zwiększy się z obecnych 32 do 51 składów. Łącznie przewoźnik dysponować będzie 74 pociągami.

PKP przekazały już Kolejom Dolnośląskim ponad 200 km tras kolejowych, które teraz są sukcesywnie rewitalizowane – podkreślał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – To przekłada się na niwelację białych plan ma kolejowej mapie Polski. Duży wkład w rozwój kolei na Dolnym Śląski ma także PKO BP. I mam dużą nadzieję, że podpisana dziś umowa nie kończy tej współpracy.

.

W trakcie spotkania podpisano także drugą umowę – z bydgoskim producentem taboru kolejowego, firmą PESA.

Jak podkreślił Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, podpisanie umów to dowód na konsekwentne działania samorządu dla rozwoju kolei w regionie.

– Zakup pociągów od PESA Bydgoszcz wpłynie na zwiększenie taboru Kolei Dolnośląskich – mówił. – Mamy nadzieję, że nowe składy zwiększą także dostępność komunikacyjną mieszkańców Dolnego Śląska.

.

Podpisanie umowy skomentował prezes PESA Bydgoszcz, Krzysztof Zdziarski.

Podpisanie umowy z PESA Bydgoszcz

– Gratuluję doskonałego wyboru – mówił. – Pociągi, które dostarczymy do Kolei Dolnośląskich zostały wyspecyfikowane wedle najwyższych standardów, wyposażone w elektronikę wspomagającą bezpieczeństwo. Jednorazowo będą mogły przewieźć do ok. 500 pasażerów.

.

O potencjale Kolei Dolnośląskich i współpracy z PKO BP mówił Damian Stawikowski, prezes zarządu KD.

– Dzięki współpracy z PKO BP dwukrotnie zwiększyliśmy możliwości inwestycyjne spółki – podkreśla. – Spośród pięciu banków tylko PKO BP złożył ofertę, która umożliwia dwukrotne wydłużenie spłaty rat kredytowych. Dzięki temu zwiększyliśmy naszą płynność finansową i będziemy mogli w przyszłości kupić kolejne pociągi. Szacujemy, że będzie to ok. 12-14 nowych składów. Zlecenia zaś trafiają do polskich firm – PESA Bydgoszcz oraz NEWAG S.A.

.

W czwartek 25 marca na terenie Dworca Głównego we Wrocławiu (peron 3) będzie można zwiedzić pociąg Elf2 – egzemplarz handlowy PESA Bydgoszcz. Skład dostępny będzie dla miłośników kolei między godz. 11.45 a 12.15. To właśnie takie pojazdy – łącznie 13 sztuk – trafi niebawem na Dolny Śląsk.

Dodaj komentarz