Pasażer Raport z Polski

Koleje Dolnośląskie z rekordową frekwencją. “To najlepszy wynik od 15 lat”

Ponad 19 milionów pasażerów skorzystało z usług Kolei Dolnośląskich w 2023 roku. To najlepszy wynik w 15-letniej historii dolnośląskiego przewoźnika. – W ciągu ostatnich pięciu lat do sieci kolejowej włączyliśmy miejscowości, w których żyje blisko 200 tys. Dolnoślązaków. A oni wsiedli do biało-żółtych pociągów – komentuje sukces Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Fot. Koleje Dolnośląskie
Fot. Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie KD w 2023 roku świętowały 15-lecie swojego istnienia. Spółka zaczynała skromnie, od pięciu pojazdów spalinowych, a w pierwszym, pełnym roku swojego funkcjonowania (2009) sprzedała ponad 300 tys. biletów. W 2023 roku do pociągów Kolei Dolnośląskich wsiadło natomiast 19 182 644 pasażerów.

– W ostatnich latach pociągi wróciły m.in. do Lubina, Bielawy, Chocianowa, Świeradowa-Zdroju, Mirska i Sobótki, a autobusy Kolei Dolnośląskich – do Lądka-Zdroju, Stronia Śląskiego, Sycowa i Góry. Blisko 200 tys. Dolnoślązaków odzyskało dostęp do wysokiej jakości transportu publicznego i nie jest już wykluczonych komunikacyjnie. Odpłacają Kolejom Dolnośląskim zaufaniem, bo coraz liczniej korzystają z usług najlepszego przewoźnika regionalnego w Polsce – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

 

Choć na Dolnym Śląsku ruch pasażerski obsługują też inni przewoźnicy kolejowi, to same KD notują wynik kilka razy lepszy, niż… całe inne województwa.

– Średnia liczba przejazdów pociągiem na Podlasiu czy Lubelszczyźnie wynosi 2-3 podróże na osobę rocznie. Natomiast Dolnoślązacy wsiadają do pociągów KD średnio 7 razy w roku, w przeliczeniu na osobę. Walczymy o to, by wybór kolei jako środka transportu stał się dla każdego tak naturalnym wyborem, jak to się dzieje w krajach zachodniej Europy – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

 

Nowe kierunki KD

W 2022 roku debiutowały połączenia Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę oraz do Chocianowa. Do sieci połączeń włączono także miejscowości Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie. 2023 to debiut Świeradowa-Zdroju (kolejowy) oraz Góry i Sycowa (autobusem KD). Miejscowości, do których dociera autobus, wkrótce doczekają się połączenia kolejowego. Linie do tych miejscowości będą odnawiane dzięki PKP PLK (Syców) lub Dolnośląskiej Służbie Dróg i Kolei (Góra, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie).

Każdy nowo otwarty kierunek pozwala kilku tysiącom pasażerów miesięcznie skorzystać z połączenia kolejowego. Na linii do Świeradowa-Zdroju w zaledwie 22 dni (10-31 grudnia 2023 roku) podróż w Góry Izerskie odbyło ponad 6 tys. pasażerów.

– Każdy kierunek, który likwidowano bez opamiętania na przełomie wieków, jest ważny. Kolej działa jak krwioobieg w organizmie – dowóz pasażerów z linii peryferyjnych do kolejowych magistrali powoduje, że cały system funkcjonuje prawidłowo. Od pięciu lat mocno stawiamy na poprawę oferty kolejowej na Dolnym Śląsku i co roku widzimy wzrost liczby pasażerów. Podróże pociągiem są najwygodniejsze i najszybsze – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kolej.

 

Mierzyć do najlepszych

Kolej na Dolnym Śląsku w ciągu kilku najbliższych lat dotrze do jeszcze większej liczby miejscowości. To m.in. Syców, Stronie Śląskie i Góra, które leżą przy liniach kolejowych czekających na rewitalizację. Województwo dolnośląskie przejęło także linię do Lwówka Śląskiego, gdzie planowany jest przetarg na wykonanie prac, które pozwolą przywrócić ruch kolejowy do tej miejscowości.

Dodaj komentarz