Pasażer

Koleje Dolnośląskie zawieszają kolejne połączenia

Koleje Dolnośląskie wprowadzają kolejne zmiany w rozkładzie jazdy pociągu. Obowiązywać będą one od niedzieli 19 kwietnia. Spółka zdecydowała o czasowym zawieszeniu kursowania kilkudziesięciu pociągów ze względu na niską frekwencję. 

O tym, że w najbliższym czasie na Dolnym Śląsku liczba połączeń kolejowych może ulec zmianie informowali już wcześniej przedstawiciele samorządu województwa. Część kursów zawieszona została już 20 marca.

– Sytuacja zmusiła nas do ograniczenia liczby połączeń do niezbędnego minimum. Od rozpoczęcia epidemii średnia frekwencja wynosi około 10% normalnego zapełnienia a część składów jeździ po prostu pustych – powiedział Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. – Musimy reagować na zmieniająca się sytuację, jednak nie zostawiamy Dolnoślązaków bez dostępu do naszych pociągów. Planując te ograniczenia znaleźliśmy na tyle optymalne rozwiązania, na ile było to możliwie, aby żaden znaczący ośrodek na szczeblu lokalnym nie został odcięty od kolei.

 

Korekta rozkładu obejmie w sumie 138 pociągów. W całej relacji zawieszone zostaną 94 połączenia, w tym 9 sezonowych, które miały zostać uruchomione od 25 kwietnia. Część nadal obsługiwanych kursów zostanie skrócona bądź wydłużona, pojawią się również nowe.

Zmiany dotkną wszystkie linie, także te od zawsze najbardziej popularne, jak na przykład linie D1, D10 i D11 (WrocławLegnica – Lubań Śląski/Zgorzelec/Głogów), D6 (WrocławWałbrzych – Jelenia Góra – Szklarska Poręba), D8 (Wrocław – Trzebnica) oraz D9 i D29 (na odcinku Wrocław – Kłodzko).

Łącznie z wcześniejszymi ograniczeniami większe lub mniejsze zmiany obejmą już ponad 65 proc. wszystkich połączeń Kolei Dolnośląskich a praca eksploatacyjna, czyli liczba przejechanych kilometrów przez wszystkie pociągi spółki, zmniejszy się o 55 proc.

Wszystkie zmiany mają charakter czasowy, a okres ich obowiązywania będzie zależał od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. – Przyglądamy się zapowiadanym przez rząd planom uruchomienia poszczególnych sektorów gospodarki i będziemy elastycznie reagować na zmiany, dostosowując rozkład do sytuacji i potrzeb pasażerów – dodał Rodak – Apelujemy do pasażerów o sprawdzanie rozkładu jazdy przed każdą podróżą, zanim sytuacja nie wróci do normy.

Aktualny rozkład jazdy pociągów Kolei Dolnośląskich jest dostępny na stronie przewoźnika (kliknij).

Spadek liczby pasażerów

– Epidemia przerwała dotychczasowe wzrosty liczby pasażerów, co już częściowo widać po wstępnych wynikach przewozowych w marcu – wskazał rzecznik prasowy spółki – W styczniu i lutym zanotowaliśmy około 15 proc. wzrost liczby pasażerów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przełomowy niestety okazał się marzec, kiedy liczba pasażerów drastycznie spadła w drugiej połowie miesiąca.

 

Spadek frekwencji w pociągach Kolei Dolnośląskich potwierdzają wstępne wyniki przewozowe w pierwszym kwartale 2020 roku. Do końca marca spółka przewiozła około 2,8 mln pasażerów wobec 3,3 mln w 2019 roku. Przypomnijmy, że 2019 był pierwszym rokiem działalności przewoźnika kiedy liczba pasażerów w każdym z miesięcy przekroczyła milion pasażerów.

Dodaj komentarz