Raport z Polski Wydarzenia

Koleje Śląskie wstrzymują połączenia transgraniczne

Wciąż rozprzestrzeniająca się pandemia i wprowadzone obostrzenia, zarówno w Polsce jak i Czechach oraz na Słowacji, wpłynęły na ruch pociągów transgranicznych. Ograniczenia w kursowaniu składów wprowadziły m.in. Koleje Śląskie oraz słowacki przewoźnik ZSSK.

Fot. Piotr Dziubek / PKP PLK

– Zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów oraz pracowników jest dla nas najważniejsze – podkreślają przedstawiciele Kolei Śląskich. – Jednakże restrykcyjne przepisy dotyczące reżimu sanitarnego wprowadzone w Czechach skłoniły nas do podjęcia niezbędnych decyzji.

 

Od 20 marca do odwołania zawieszone zostały relacje transgranicznego połączenia pomiędzy Polską a Czechami na odcinku Chałupki-Bohumin-Chałupki. Republika Czeska wprowadziła znaczące ograniczenia w poruszaniu się. Region zamieszkania można opuszczać tylko z uzasadnionych powodów, natomiast od godz. 21:00 do godz. 5:00 obowiązuje godzina policyjna, podczas której bez uzasadnionej przyczyny nie wolno wychodzić z domu.

– Zawieszeniu ulegają także połączenia transgraniczne ze Słowacją na odcinku Žilina-Zwardoń-Žilina o numerze 4474 oraz 4477 obsługiwane przez Słowackiego przewoźnika ZSSK – informują Koleje Śląskie.

 

Te zmiany obowiązywać będą od poniedziałku 29 marca do 30 kwietnia. Na Słowacji miejsce zamieszkania można opuszczać tylko w określonych sytuacjach. Aby pójść do pracy czy uprawiać sport na świeżym powietrzu należy posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Zakazane jest również opuszczanie powiatu zamieszkania. W środę rząd Słowacji zapowiedział, że ograniczy również możliwość opuszczania kraju w celach turystycznych.

Koleje Śląskie nadal będą realizowały połączenia do miejscowości przygranicznych na terenie naszego województwa. Jednakże podróżni, którzy będą planowali dalszą podróż na terenie Czech lub Słowacji powinni wziąć pod uwagę wprowadzone na terenie tych krajów obostrzenia.

Koleje Śląskie w celu zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego dla swoich pasażerów nieustannie wprowadzają innowacyjne techniki zwalczania wirusa takie jak: nakładanie powłoki z dwutlenku tytanu, naświetlanie lampami UV czy fumigację, czyli zwalczanie wirusów i bakterii za pomocą substancji chemicznych w postaci pary.

Koleje Śląskie suchą parą walczą z bakteriami

Dodaj komentarz