global Konflikt w Ukrainie

Koleje Ukraińskie stworzyły pierwszy na świecie Food Train

Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznytsia) i Fundacja Howarda Buffetta stworzyły pierwszy na świecie Food Train – autonomiczny pociąg, który ma zagwarantować nieprzerwaną dostawę żywności na tereny dotknięte agresją zbrojną Rosji na Ukrainę. Każdego dnia kucharze będą produkowali około 10 tys. porcji żywności.

Projekt budowy Food Train powstał we współpracy z Howardem Buffettem, który wielokrotnie podróżował pociągami Ukrzaliznytsii po obwodach: charkowskim, donieckim, mikołajowskim i chersońskim. Pojazd zagwarantuje dostawy żywności na terytoria z poważnymi uszkodzeniami w infrastrukturze drogowej, energetycznej, gazowej i wodociągowej.

Pociąg o długości 150 metrów składa się z 6 wagonów:

  • agregat prądotwórczy o mocy do 400 kW z własną stacją napełniania;
  • wagonu-chłodni z zamrażarką do przechowywania produktów;
  • dwóch wagonów z kuchnią do bezpośredniego przygotowywania posiłków;
  • wagon dla obsługi pociągu i kucharzy z prysznicem i pralką;
  • wagon bagażowy mieszczący 27 000 litrów wody posiada stację filtracji i pompowania.

Food Train przeszedł już testy i jest gotowy do drogi. Wszystkie wagony składu przeszły kapitalne remonty w halach Ukrzaliznytsii. Tworzenie i eksploatacja pociągu kuchennego jest w całości finansowana przez Fundację Howarda G. Buffetta.

Kolejarze wciąż ratują ludność cywilną i jako jedni z pierwszych przybywają z pomocą tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Razem z Fundacją Howarda Buffetta uruchomiliśmy kolejny wyjątkowy projekt, nie mający odpowiednika. Pociąg spożywczy przeszedł już kontrolę próbną i niebawem zespół Ukrzaliznycji i Fundacji będzie pełnił stałą służbę w najtrudniejszych obszarach frontu Ukrainy, gdzie ciepło i żywność są niezwykle ważne dla życia – powiedział. Jewhen Lyashchenko, prezes zarządu Ukrzaliznycji .

 

Food Train jest w stanie pracować całkowicie autonomicznie przez 5-7 dni, produkując dziennie ponad 10 000 porcji jedzenia. Jednocześnie do obsługi operacyjnej pociągu potrzeba zaledwie 14 kucharzy i 7 pracowników kolei.

Wyposażenie pociągu pozwala na przygotowanie pełnowartościowych posiłków: zup, kasz, sałatek, mięs, a specjalne termoboxy pozwalają na łatwy transport gotowych lunchboxów z jedzeniem z pociągu do konsumenta końcowego. W dniu próbnego uruchomienia pociągu w Kijowie, 22 września, kucharze Food Train w ciągu 2 godzin przekazali tysiąc gorących posiłków wolontariuszom Save Ukraine, pasażerom przejazdu ewakuacyjnego z Sum, a także mieszkańcom schronisk w Irpieniu i Buczu .

Dodaj komentarz