Tramwaje

Kolejne 23 tramwaje Škody trafią do Helsinek

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Helsinkach (HKL) skorzystało z prawa opcji i kupuje 23 pojazdy ForCity Smart Artic X54 produkowane przez Škody Transtech.

Tramwaje będą kursowały na liniach do Yliskylä i Haakoninlahti, a także na trasie Mostów Koronnych, która ma zostać ukończony w 2026 roku. Budowana linia połączy centrum Helsinek z wyspą Laajasalo, jej długość to ok. 10 km i przebiegać będzie przez trzy mosty, z których najdłuższy będzie miał 1,2 km i będzie najdłuższym mostem w Finlandii. Co ciekawe na przeprawach poza linią tramwajową, chodnikiem i ścieżką rowerową, nie będzie jezdni dla samochodów. Fińska firma Škoda Transtech należy do czeskiej grupy inżynieryjnej Škoda Transportation.

Tramwaje z rodziny Artic zostały opracowane i są produkowane w Finlandii w fabryce w Otanmäki. X54 to najnowszy model, o którym Juha Vierros, dyrektor generalny Transtech powiedział:

– ForCity Smart Artic X54 to najbardziej zaawansowany tramwaj na świecie, w którym wieloczłonowa konstrukcja nadwozia po raz pierwszy została połączona z obrotowymi wózkami. Wagony z rodziny produktów Artic od samego początku były projektowane z myślą o bardzo wymagających warunkach pogodowych.

 

Szef HKL Ville Lehmuskoski dodał:

– Od 2013 roku w Helsinkach jeździ 70 tramwajów X34, poprzedzających ForCity Smart Artic X54. (…) Oba typy są doskonale przygotowane na wyzwania naszej sieci tramwajowej i klimatu.

Dodaj komentarz