Aktualności Tramwaje

Konferencja prasowa, kampanie informacyjne – tramwajarze ostrzegają pieszych

Od 1 czerwca 2021 r. zmieniają się przepisy ruchu drogowego. Wchodzący na pasy pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami, ale nie dotyczy to tramwajów, o czym przypominają przewoźnicy tramwajowi.

Grafika Tramwaje Śląskie

Piesi wciąż muszą ustępować tramwajowi, o czym na konferencji prasowej przypomniał Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław:

Powód, dla którego walczyliśmy o zmianę tego przepisu jest prosty, ale niezwykle ważny. Jadący 50 km/h wagon hamuje aż 50 metrów i zatrzymując się awaryjnie przed pieszym mógłby nie zdążyć stanąć. Jednocześnie każde awaryjne hamowanie to wielkie ryzyko dla przewożonych pasażerów.

 

Wrocławski przewoźnik apeluje do pieszych i rowerzystów o zachowanie rozwagi przy przechodzeniu przez przejścia i podaje przykład niebezpiecznej sytuacji. Na początku maja młody rowerzysta wjechał pod nadjeżdżający tramwaj. Ten był w stanie wyhamować tylko dlatego, że był kierowany przez doświadczonego motorniczego i dopiero się rozpędzał, nie miał więc dużej prędkości.

Od 1 czerwca zacznie również obowiązywać zasada, że podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym także na przejściu, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może ograniczać możliwość obserwacji sytuacji.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie SA rozpoczęło akcję informacyjną skierowaną do pieszych. Specjalnie przygotowane filmy informujące o nowych przepisach będą emitowane na monitorach zamontowanych w tramwajach i autobusach MPK SA, a także na stronie internetowej i portalach społecznościowych krakowskiego przewoźnika.

Czytaj dalej >