Pasażer Raport z Polski

Koniec biletów abonamentowych od PKP Intercity

Niedawna modyfikacja cennika biletów PKP Intercity wprowadziła dynamiczne ceny biletów zarówno w pierwszej klasie pociągów, jak i w pozostałych kategoriach. W ramach tych zmian wycofano jednak wieloprzejazdowe bilety abonamentowe. Zgodnie ze słowami przedstawicieli PKP IC, ten model ofertowy nie cieszył się większym zainteresowaniem ze strony pasażerów.

Ofertę biletu abonamentowego wycofano zarówno ze względu na niewielkie zainteresowanie taką możliwością, jak i utrudnienia w szukaniu korzystniejszych cen przez pasażerów. Obecnie ważne pozostają jedynie bilety zakupione do dnia 4 maja 2022 roku.

Co PKP oferuje w zamian?

W ofercie przewoźnika pojawił się na przykład Multiprzejazd, który zastąpił Bilet Podróżnika. W nowej wersji można wykorzystać go do nieograniczonej ilości przejazdów, jednak w wybrane dni robocze, a nie w weekend, jak dotychczas.

PKP Intercity zwraca uwagę na fakt, że wprowadzona do tego oferta Promo jest dużo korzystniejsza dla pasażerów. Zakłada ona możliwość zakupu biletu o jednorazowym charakterze w możliwie najniższej cenie. Co istotne, ten system cenowy obowiązuje w pociągach wszystkich kategorii. W odróżnieniu od wcześniej prowadzonej sprzedaży, obecnie bilety w promocyjnych cenach mogą być dostępne nawet w dniu przejazdu (w zależności od zainteresowania daną trasą). W poprzednich latach konieczne było ich rezerwowanie nawet do kilkunastu czy kilku dni przed podróżą.

Bardziej przejrzysty, jednolity cennik biletów kolejowych powstał z myślą o pasażerach, by zapewnić im możliwie najlepszą ofertę. Jak jednak zauważają sami klienci, zdarzają się sytuacje, gdy ceny podane w opcji Promo okazują się wyższe, aniżeli we wcześniejszych modelach sprzedaży.

Oferta biletowa dla małych grup podróżnych

Wraz z początkiem lipca PKP IC wprowadziło kolejną opcję, tym razem dla podróżujących w grupach od dwóch do sześciu osób. Wszyscy pasażerowie zyskują aż 30% zniżki od ceny bazowej danego biletu. W niektórych przypadkach, gdy przejazd na danej trasie nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem, zakup biletów w wariancie Promo i pojedynczo okaże się rozwiązaniem korzystniejszym.

Przewoźnik w ramach Oferty Taniej z Bliskimi gwarantuje zniżkę w pociągach IC oraz TLK. Bilety obowiązują tylko na trasach krajowych. Istnieje możliwość zakupu ich w przypadku podróży w wagonach sypialnych. Konieczne jest opłacenie biletów na przynajmniej dzień przed wyjazdem – i, uwaga, nie ma możliwości wykupienia ich w trakcie przejazdu u obsługi konduktorskiej!

Z oferty mogą skorzystać także pasażerowie uprawnieni do przejazdów ulgowych.

Dodaj komentarz