Inwestycje Wydarzenia

Konsorcjum Transportu Kombinowanego zwiększy potencjał terminala Zduńska Wola Karsznice

Dwóch gigantów: PGE i PKP Cargo Terminale przy udziale samorządu województwa, porozumiało się dla stworzenia konsorcjum transportowego w Łódzkiem.

Konsorcjum Transportu Kombinowanego zwiększy potencjał terminala Zduńska Wola Karsznice

W Zduńskiej Woli Karsznicach, na bazie największego w centralnej Polsce kolejowego terminala przeładunkowego, powstaje Konsorcjum Transportu Kombinowanego. Będzie to współpraca na rzecz połączenia transportu kolejowego z drogowym przy wykorzystaniu istniejącej i nowej bazy logistycznej.

W realizację inwestycji zaangażowały się wielkie firmy: PGE Polska Grupa Energetyczna ze spółką Betrans, która od prawie 20 lat świadczy usługi transportowe na rzecz sektora wydobywczo-wytwórczego, oraz PKP Cargo Terminale, odpowiedzialna za rozwój i obsługę sieci terminalowych w Polsce. Prezesi zarządów spółek podpisali w czwartek (3 lutego br.) w tej sprawie list intencyjny w obecności zaangażowanego w powołanie konsorcjum marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera. Do spotkania doszło w siedzibie PGE w Warszawie i z uwagi na pandemię odbyło się ono bez udziału mediów.

– Port, który powstaje w Karsznicach, to niezwykle ważne przedsięwzięcie, istotne nie tylko dla mieszkańców Zduńskiej Woli i okolic, ale – w kontekście transformacji – dla całego obszaru województwa łódzkiego. Powstające Konsorcjum to sygnał dla mieszkańców okręgu bełchatowskiego, że jesteśmy z wami. Budujemy wspólną inwestycję dla was – podkreślał marszałek Grzegorz Schreiber i zaznaczał, że w ten sposób zyskuje całe województwo łódzkie, jako ważne miejsce na mapie przedsiębiorczej Polski.

 

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, przypomniał, że w związku z transformacją energetyczną, spółka planuje zainwestować w rejonie Bełchatowa 5 mld złotych.

– Celem Konsorcjum Transportu Kombinowanego jest zwiększenie udziału usług logistycznych na terenie województwa łódzkiego oraz centralnej Polski. PGE będzie uczestniczyć w tworzeniu nowoczesnego systemu transportu, wykorzystującego potencjał przeładunkowy i magazynowy terminali należących do PKP Cargo Terminale. Przyczyni się to do utworzenia nowych miejsc pracy – mówił prezes państwowego giganta i dodał, że liczy na powołanie wspólnej spółki z PKP, w której znajdą zatrudnienie pracownicy spółki Betrans po ograniczeniu działalności w ramach PGE.

 

Prezes przypomniał, że jest to już kolejna inwestycja spółki realizowana w związku z transformacją energetyczną po utworzeniu wspólnie z samorządem województwa łódzkiego Centrum Rozwoju Kompetencji, a także Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

– Liczymy, że współpraca z naszymi partnerami przyczyni się do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw transportowych oraz Terminala Multimodalnego w Zduńskiej Woli Karsznicach – mówił Jacek Rutkowski, prezes PKP Cargo Terminale. Przypomniał jednocześnie, że port w Karsznicach powinien ruszyć za niecałe dwa lata.

Spółka CPK podpisała porozumienie z PGE na dostawę energii elektrycznej

Dodaj komentarz