Inwestycje Wydarzenia

Spółka CPK podpisała porozumienie z PGE na dostawę energii elektrycznej

Na Stadionie Narodowym w Warszawie spółka CPK podpisała porozumienie z PGE na dostawę energii elektrycznej. W wydarzeniu udział wzięli: wiceminister Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP, Mikołaj Wild, prezes spółki CPK, Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., Przemysław Kołodziejak, p.o. prezesa zarządu PGE Energia Ciepła oraz Marcin Kowalczyk, prezes zarządu PGE Dystrybucja  

– Dziś kolejny etap, kolejny ważny moment procesu inwestycyjnego CPK – mówił Marcin Horała w trakcie konferencji prasowej. – Inwestycje, takie jak lotnisko, terminale, hotele, centra logistyczne, centra konferencyjne, mieszkania i biznesy, które pojawią się w okolicy CPK, wszystkie one wymagają zasilania w różnego rodzaje media. CPK jest firmą, która będzie budowała lotnisko, system komunikacyjny, ale nie mamy kompetencji w zakresie dostarczania źródeł energii. Tę ma PGE – nawiązaliśmy współpracę z największym dostawcą energii w Polsce i to właśnie spółka PGE dostarczy do CPK prąd, ciepło i chłód.

W ramach współpracy PGE zapewni spółce CPK najnowocześniejsze rozwiązania dot. energii.

– Projekt CPK już od samego początku był inwestycją „zieloną” – podkreślał Mikołaj Wild. – Tej inwestycji jednak nie będzie bez nowoczesnego systemu energetycznego, bez wsparcia od strony dostawców energii. Bardzo się cieszę, że dziś jesteśmy wstanie wspólnie z PGE wyruszyć w stronę nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań energetycznych dla spółki CPK. To kluczowy krok do tego, by CPK i obszary położone wokół, mogły korzystać z energii tworzonej w sposób niskoemisyjny, energii nie za drogiej i energii, której produkcja jest wyrazem naszej odpowiedzialności za środowisko. Od samego początku mamy świadomość też tego, że CPK jest jednym z najbardziej skomplikowanych projektów realizowanych obecnie w Polsce.

Umowę z ramienia spółki PGE podpisał m.in. prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

– Moc zbudowanej przez nas elektrociepłowni będzie wynosiła od 60 d 120 megawatów. Ostateczne wartości wskazane zostaną w studium wykonalności – podkreśla prezes Dąbrowski. – Ciekawostką jest jednak fakt, że stworzymy największą w Polsce instalację dostarczającą do CPK chłód. W procesie tym zastosujemy najnowocześniejsze technologie dostępne na światowym rynku. Bardzo się cieszę, że to właśnie my będziemy zapewniać bezpieczeństwo energetyczne dla tej inwestycji.

Dodaj komentarz