Tramwaje

Za 2 lata ruszy modernizacja mostu w praskiej dzielnicy Libeň [ZDJĘCIA]

Dwa miliardy czeskich koron kosztować będzie modernizacja mostu Libeň. Prawie 100-letni obiekt swój dawny blask odzyska do końca 2025 r. Prace rozpoczną się za dwa lata. Już dziś jednak zaprezentowano pierwsze wizualizacje.

Fot. TSK

Prascy radni decyzję o remoncie mostu podjęli po uzyskaniu wyników testów warunków skrajnych. Te wykazały, że most architekta Pavla Janáka jest nadal w stosunkowo dobrym stanie. Naprawa realizowana będzie w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Prace, poza renowacją konstrukcji, torów tramwajowych i jezdni, obejmią m.in. budowę nowych ramp dla pieszych  rowerzystów na Rohanskim Ostrowie. Powstać tam ma park.

Most jest obecnie przeprawą nie tylko dla samochodów, ale także dla pieszych i tramwajów.

– Most przeszedł testy obciążeniowe z ładunkiem ważącym 547 ton, a nie był modernizowany od 92 lat. To jest niesamowite – mówił Adam Scheinherr, zastępca burmistrza Pragi ds. Transportu. – Rekonstrukcja jest więc właściwą drogą.

 

Przetarg na projekt i przebudowę ogłoszony zostanie w październiku przeze Techniczną Administrację Łączności (TSK).

Most Libeň mierzy 1,2 km długości. Po przebudowie zachowa tę samą szerokość – 21 metrów. Docelowo znajdą się na nim tory tramwajowe, pas ruchu dla samochodów, rowerzystów i chodnik dla pieszych.

W trakcie przebudowy ruch tramwajowy będzie wstrzymany.

Źródło: zdopravy.cz