Inwestycje Wydarzenia

Rusza budowa wiaduktu na stacji Pyrzowice Lotnisko [ZDJĘCIA]

Inwestycja jest realizowana w ramach budowy połączenia kolejowego do portu lotniczego Katowice Airport. Nowy wiadukt kolejowy usprawni komunikację zapewniając swobodny, bezkolizyjny przejazd pociągów nad drogą.

Fot. Szymon Grochowski / PKP PLK
Fot. Szymon Grochowski / PKP PLK

Powstający w Pyrzowicach obiekt nad DW 913 i zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Pod wiaduktem będzie droga, chodnik i ścieżka rowerowa. Roboty będą prowadzone równocześnie z pracami torowymi na linii, stacjach oraz przystankach. Inwestor oszacował koszt prac na ponad 660 mln zł. Budowa wiaduktu przewidziana jest do września 2023 r. W tym czasie Zarząd Dróg Wojewódzkich wybuduje na zamkniętym odcinku także nową drogę.

Ważnym elementem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest stacja Pyrzowice Lotnisko w sąsiedztwie portu lotniczego Katowice Airport. Obecnie wykonawca buduje perony. Gotowa jest także część przejścia podziemnego, którym podróżni bezpiecznie dojdą do pociągów.

Na przygotowywanej trasie, najbardziej zaawansowane prace są na odcinku Pyrzowice Lotnisko – Siewierz. Grupa budowlana układa tor. Nowe perony widać już na stacji Siewierz oraz przystanku Mierzęcice. Powstaje także lokalne centrum sterowania w Siewierzu, z którego dyżurni będą kierowali ruchem na całej linii.

Wykonawca prac buduje bezkolizyjne skrzyżowania kolejowo-drogowe. Prace obejmują przyczółki wiaduktów kolejowych nad autostradą A1 i w Miasteczku Śląskim nad DW 908. Ponadto, zakończyły się roboty na łącznicy oraz na moście kolejowym w Zawierciu.

Na stacji Zawiercie rozpoczęły się prace przy nowym peronie nr 3. Obiekt będzie połączony z wykorzystywanym obecnie przejściem podziemnym, łączącym obie strony miasta. Co więcej, prowadzone są prace przy wymianie podtorza i odbudowie torów.

Nowa oferta podróżowania

Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie nowa oferta podróży pociągiem – najbardziej ekologicznym rodzajem transportu zbiorowego – do portu lotniczego Katowice Airport od strony Tarnowskich Gór lub Zawiercia. Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około 1h.

Dostęp do kolei zwiększy stacja Pyrzowice Lotnisko i nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. Wykonawca prac zmodernizuje także perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba, w Zawierciu zaś powstanie nowy peron. Wykonawca dostosuje perony do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Projekt ma też istotne znaczenie dla zwiększenia roli kolei jako ekologicznego transportu. Co więcej, pozytywnie wpłynie na transport towarów drogą kolejową i lotniczą.

W ramach zadania podwykonawca odbuduje 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie ok. 48 km linii kolejowej. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Inwestycja obejmuje 59 obiektów i 38 przejazdów kolejowo-drogowych.

Dodaj komentarz