Inwestycje Wydarzenia

Rusza budowa wiaduktu na stacji Pyrzowice Lotnisko [ZDJĘCIA]

Inwestycja jest realizowana w ramach budowy połączenia kolejowego do portu lotniczego Katowice Airport. Nowy wiadukt kolejowy usprawni komunikację zapewniając swobodny, bezkolizyjny przejazd pociągów nad drogą.

Fot. Szymon Grochowski / PKP PLK
Fot. Szymon Grochowski / PKP PLK

Powstający w Pyrzowicach obiekt nad DW 913 i zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Pod wiaduktem będzie droga, chodnik i ścieżka rowerowa. Roboty będą prowadzone równocześnie z pracami torowymi na linii, stacjach oraz przystankach. Inwestor oszacował koszt prac na ponad 660 mln zł. Budowa wiaduktu przewidziana jest do września 2023 r. W tym czasie Zarząd Dróg Wojewódzkich wybuduje na zamkniętym odcinku także nową drogę.

Ważnym elementem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest stacja Pyrzowice Lotnisko w sąsiedztwie portu lotniczego Katowice Airport. Obecnie wykonawca buduje perony. Gotowa jest także część przejścia podziemnego, którym podróżni bezpiecznie dojdą do pociągów.

Na przygotowywanej trasie, najbardziej zaawansowane prace są na odcinku Pyrzowice Lotnisko – Siewierz. Grupa budowlana układa tor. Nowe perony widać już na stacji Siewierz oraz przystanku Mierzęcice. Powstaje także lokalne centrum sterowania w Siewierzu, z którego dyżurni będą kierowali ruchem na całej linii.

Wykonawca prac buduje bezkolizyjne skrzyżowania kolejowo-drogowe. Prace obejmują przyczółki wiaduktów kolejowych nad autostradą A1 i w Miasteczku Śląskim nad DW 908. Ponadto, zakończyły się roboty na łącznicy oraz na moście kolejowym w Zawierciu.