Tramwaje

Kraków podnosi ceny biletów komunikacji miejskiej

Od lutego 2021 r. za bilety komunikacji miejskiej w Krakowie zapłacimy więcej. Miejscy radni przegłosowali zmiany w taryfie cen biletów, zaproponowane przez Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie.

Fot. Krakow.pl

Zgodnie z przegłosowanymi zmianami, w taryfie biletowej za 20 minut podróży tramwajem lub autobusem zapłacimy 4 zł, za 60 minut – 6 zł, z kolei za 90 minut cena biletu wyniesie 8 zł.

Utrzymany zostanie miesięczny bilet na jedną linię w cenie 54 zł dla mieszkańców, a 80 zł dla osób bez Karty Krakowskiej.

Z kolei bilet miesięczny z Kartą Krakowską na wszystkie linie będzie kosztował 80 zł. Dla osób niepłacących podatków w Krakowie jego cena wyniesie 148 zł.

Nowością jest bilet półroczny, który będzie można kupić w cenie 420 zł (za pierwsze pięć miesięcy opłata wynosiłaby po 80 zł, szósty miesiąc kosztowałby 20 zł).

Zmiany mają wpłynąć na wyrównanie wpływów finansowych komunikacji miejskiej. Ok. połowę kosztów jej funkcjonowania pokrywać miały pieniądze pochodzące z biletów, drugą połowę pokryłoby miasto.

Taką sytuację gwarantowały rozwiązania przeanalizowane i zaproponowane przez Zarząd Transportu Publicznego. Zgodnie z nimi, za bilet 20-minutowy mielibyśmy płacić 4 zł, 60-minutowy – 6,60 zł, a 90-minutowy – 8 zł. W przypadku biletów okresowych zlikwidowane zostałyby te na jedną i dwie linie. Normalny bilet miesięczny na wszystkie linie bez Karty Krakowskiej – zgodnie z wcześniejszymi założeniami miasta – miał kosztować 148 zł, z Kartą Krakowską – 96 zł.

źródło: krakow.pl

Dodaj komentarz