global Konflikt w Ukrainie Wydarzenia

Kramatorsk: wzrosła liczba ofiar ataku na stację kolejową

Rośnie liczba ofiar wczorajszego ataku na stację kolejową w Kramatorsku. Jak informuje portal kyivindependent.com, śmierć poniosło ponad 50 osób – w tym minimum pięcioro dzieci.

Dramatyczne zdjęcia z ataku Rosjan na ukraińską stację kolejową w Kramatorsku (fot. Twitter)
Dramatyczne zdjęcia z ataku Rosjan na ukraińską stację kolejową w Kramatorsku (fot. Kyrylo Loukerenko / Twitter)

O ataku rosyjskiego wojska na dworzec kolejowy w Kramatorsku jako pierwsza poinformowała Ukrzaliznytsia. Wiadomość tę potwierdził Pentagon. W ich ocenie „w dworzec uderzył pocisk wystrzelony przez Rosjan”.

W chwili ataku, w budynku dworca znajdowało się około 4 tys. osób. Trwała bowiem ewakuacja ludności cywilnej pociągiami Ukrzaliznytsii w bezpieczniejsze miejsca. Już wcześniej bowiem istniały przesłanki, że Rosjanie chcą zaatakować Kramatorsk.

Pawło Kryrylenko, gubernator obwodu donieckiego, potwierdził, że rakieta – pocisk balistyczny krótkiego zasięgu Toczka-U- zawierał amunicję kasetową. Oznacza to, że wewnątrz znajdowała się duża ilość mniejszych ładunków. W chwili wybuchu rozrzucane są one na większym obszarze, zwiększając tym samym siłę rażenia. To szczególnie groźne dla cywilów.

W pierwszych minutach po ataku, Ukrzaliznytsia informowała o co najmniej 30 zabitych i ponad 100 rannych cywilów. Dziś wiemy, że liczba ofiar wzrosła do 52. Wśród zabitych zaś jest co najmniej pięcioro dzieci.

W mediach społecznościowych opublikowane zostały zdjęcia z tragedii w Kramatorsku. Widać na nich zakrwawione bagaże, dziecięce zabawki, a także wózki.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do świata o reakcję. Zaznaczył również, że ta zbrodnia nie może przejść bez echa – a jej sprawcy muszą ponieść konsekwencje.

Dodaj komentarz